Mama
Jeste li znali da se prilikom poroda iz pupčane vrpce mogu uzeti matične ćelije, koje kasnije mogu biti veoma korisne u liječenju bolesti darovatelja matičnih ćelija?
Matične ćelije možete pohraniti u bankama matičnih ćelija: prije poroda od banke primate set za uzimanje matičnih ćelija koji nosite sa sobom na porod.
Nakon poroda ćelije se bezbolno i bez rizika uzimaju, pripremaju i putem kurirske službe odnose do banke u roku od 24 sata.
U bankama matićnih ćelija vrši se njihovo pohranjivanje na -196°C.
Glavne prednosti terapije s matičnim ćelijama iz pupčane vrpce su brza spremnost za upotrebu, mali rizik od prijenosa infektivnih bolesti i niska imunogena reakcija odbacivanja.
Nakon 32. sedmice trudnoće (što je moguće bliže terminu poroda) testira se krv trudnice na virus hepatitisa B.
Hepatitis B označava difuznu upalu jetre izazvanu hepatitis B virusom (HBV) – utvrdi li se prilikom testiranja krvi da infekcija postoji, tretman je moguće uvesti još prije poroda.
Beba
Završen je ciklus razvoja organa. Sada beba treba još dobiti na težini i snazi, koja će i njoj biti potrebna na putu do vanjskog svijeta!
Od ovog perioda beba ubrzano napreduje: oko 20-30 g dnevno. Krajem 8. mjeseca beba teži 2400g i dugačka je oko 45 cm.
U posljednjim sedmicama prije poroda koža bebe se prekriva žućkasto-masnim premazom koji se naziva sirasti maz (vernix caseosa); sirasti maz služi kao zaštita kože od tečnosti (plodne vode) u kojoj se nalazila beba.
Koža bebe znatno je tanja, metabolizam esencijalnih masnih kiselina tek je razvoju, pa je hidrolipidni film kože posebno osjetljiv.
Vernix caseosa se odmah po rođenju bebe odstranjuje kupanjem, tako da koža bebe postaje najprije nešto crvenija a potom roza – tipična bebi-boja!