Kada ste u drugom stanju, trebate dva puta razmisliti o onome što jedete. Konzumiranje zdrave, raznovrsne prehrane posebno je važno tokom trudnoće jer pravi hranjivi sastojci mogu pomoći fetusu da se razvije i raste kako treba.
Uz potporu rastuće bebe, povećan unos vitamina i minerala može pomoći trudnici da zadrži svoje tijelo u najboljem mogućem stanju.Jesti puno svježeg voća tokom trudnoće može pomoći da i žena i dijete ostanu zdravi. Svježe voće sadrži mnogo bitnih vitamina i hranjivih tvari i dobar je izvor vlakana.
U nastavku navodimo 12 najboljih plodova za zdravu prehranu trudnice.
1. Marelice
Marelice sadrže:
- vitamini A, C i E
- kalcijum
- željezo
- kalij
- Beta karoten
- fosfor
- silicij
Sve ove hranjive tvari pomažu u razvoju i rastu djeteta. Željezo može spriječiti anemiju, a kalcij pomaže u jačanju kostiju i zuba.
2. Naranče
Naranče su izvrstan izvor:
- folne kiselina
- vitamin C
- voda
Naranče su izvrsne za održavanje i hidrataciju trudnice. Vitamin C može spriječiti oštećenje stanica i pomoći pri apsorpciji željeza.
Folna kiselina može pomoći u sprječavanju defekata neuralne cijevi, što može uzrokovati abnormalnosti mozga i kičmene moždine kod bebe. Defekti neuralne cijevi mogu uzrokovati stanja kao što su spina bifida, gdje se kičmena moždina ne razvija ispravno, i anencefalija, u kojoj nedostaje veliki dio mozga i lubanje.
3. Mango
Mango je bogat vitaminima A i C.Jedna šoljica usitnjenog manga osigurava 100% preporučene dnevne doze (RDA) vitamina C i više od trećine RDA vitamina A. Beba rođena s nedostatkom vitamina A može imati manji imunitet i veći rizik od postnatalnih komplikacija, kao što su respiratorne infekcije.
4. Kruške
Kruške pružaju puno sljedećih hranjivih tvari:
- vlakno
- kalij
- folna kiselina
Dobivanje puno vlakana u trudnoći dijeta može pomoći olakšati zatvor, čest simptom trudnoće.Kalij može koristiti zdravlje srca i za ženu i za bebu. Također stimulira regeneraciju stanica.
5. Nar
Nar može osigurati trudnicama mnogo:
- vitamin K
- kalcijum
- folna kiselina
- željezo
- protein
- vlakno
Istraživanja pokazuju da pijenje soka od nara može pomoći smanjiti rizik od ozljede posteljice.
6. AVOKADO
Avokado je izvrstan izvor:
- vitamini C, E i K
- mononezasićene masne kiseline
- vlakno
- B vitamini
- kalij
- Bakar
Avokado sadrži zdrave masti koje daju energiju i pomažu u sprječavanju defekata neuralne cijevi. Oni također potiču stanice za izgradnju kože i tkiva mozga u razvoju.
Kalij u avokadu može pružiti olakšanje od grčeva u nogama, još jedan simptom koji je čest tijekom trudnoće, osobito u trećem tromjesečju.
8. Banane
Banane sadrže visoke razine:
- vitamin C
- kalij
- vitamin B-6
- vlakno
Visok sadržaj vlakana u bananama može pomoći kod zatvora koji je povezan s trudnoćom, a postoje i dokazi koji upućuju na to da vitamin B-6 može pomoći u ublažavanju mučnine i povraćanja u ranoj trudnoći.
9. Grožđe
Hranjive tvari u grožđu mogu pomoći u biološkim promjenama koje se javljaju tijekom trudnoće.Sadrže antioksidanse koji pojačavaju imunitet, kao što su flavonol, tanin, linalool, antocijanini i geraniol, koji također pomažu u sprečavanju infekcija.
10. Jagode
Jagode su dobar izvor:
- vitamina C
- zdravih ugljikohidrata
- antioksidanasa
- vlakna
Jagode također sadrže mnogo vode, pa su izvrsni izvor hidratacije. Vitamin C pomaže pri apsorpciji željeza i jača imunološki sistem tijela.
11. Jabuke
Jabuke su punjene hranjivim tvarima koje pomažu rastućem fetusu, uključujući:
- vitamini A i C
- vlakno
- kalij
Jedna studija pokazala je da konzumiranje jabuka tokom trudnoće može smanjiti vjerojatnost da će dijete tokom vremena razviti astmu i alergije.
12. Suho voće
U sušenom voću pojavljuju se sljedeće hranjive tvari:
- vlakno
- vitamini i minerali
- energija
Suho voće sadrži sve iste hranjive tvari kao i svježe voće. Stoga, trudnice mogu dobiti RDA vitamina i minerala jedući porcije suhog voća koje su manje od ekvivalentne količine svježeg voća.
Međutim, važno je zapamtiti da sušeno voće može biti bogato šećerom i ne
vodu kao svježe voće. To znači da ne pomaže probavi. Trudnice bi trebale jesti samo suho voće u umjerenim količinama i trebale bi izbjegavati kandirano voće. Najbolje je jesti suho voće uz svježe voće, a ne umjesto njih.
www.plavapoliklinika.ba