Planirate uređenje dječije sobe? Posavjetovali smo se sa stručnjacima i zatražili njihove savjete, evo 10 glavnih:
1. Sobu birajte smišljeno
Ukoliko imate mogućnost izbora, izaberite mirnu prostoriju, koja se nalazi što bliže spavaćoj. Na taj način ćete čuti vaše dijete tokom noći ako plače. Soba mora biti topla ali i jednostavna za luftiranje i ne smije biti tokom ljeta previše izložena zrakama sunca. Žaluzine ili tamni zastori mogu pomoći da vaša beba bolje spava.
2. I u slučaju dječije sobe zadržite svoj stil
Jeste li svoj dom opremili u tradicionalnom, modernom ili šarenom, mješovitom stilu? Važno je da taj stil zadržite i u dječijoj sobi jer će u protivnom izgledati kao strano tijelo koje ne odgovara cjelini. Brzo će vam dosaditi i jako ćete je brzo htjeti mijenjati.
3. Prikupite kreativne ideje
Potražite na internetu ili u novinama ideje i razgledajte primjere gdje god vam se ukaže prilika za to. Napravite neku svoju mapu sa primjerima i idejama, a vremenom ćete se odlučiti koje vam se boje i koji dizajn najviše sviđa.
4. Neka dječija soba bude jednostavna
Nepregledna ponuda prelijepog dječijeg namještaja i ostalih detalja, često mami da se kupi, ali vrlo brzo nakon toga biste se mogli pokajati. Prostoriju opremite jednostavno – šta je neophodno? Počnite sa neutralnim zidom kojeg ćete dekorisati shodno uzrastu djeteta. Na taj način nećete morati svakih par godina ponovo opremati sobu. Koji veliki šestogodišnjak npr. želi baby-sobu?
5. Birajte nježne i tople boje
Odaberite mirne boje u kojima ćete se osjećati udobno. Kada vaše dijete poraste, imat će sopstvene želje.
6. Odaberite dekoracije koje će rasti skupa sa djecom
Razmislite koliko će dekoracija koju odaberete odgovarati uzrastu djeteta. Bolji izbor su svakako slike, posteri ili zidni-tatoo koji u svako doba možete promijeniti.
7. Sigurnost je najvažnija u ovoj sobi
Kada birate dječiji krevet, provjerite da li odgovara zakonskim sigurnosnim zahtjevima. Najčešće imate naljepnice koje ukazuju na to.
Kada nađete idealno mjesto za dječiji krevet, onda pripazite i na sigunosne zone oko istog: što veći razmak od prozora, radijatora, stojeće lampe, kablova i dekoracija koje mogu da se otkače.
8. Najprije – namještaj
Najprije kupite namještaj, a tek onda ostale stvari. Mnogi roditelji prvo biraju boju zida i dekoracije ali svakako je povoljnije i jednostavnije prvo birati namještaj pa istom prilagođavati boju zida ili tapetu.
9. Zadržite balans
Najteže je kod planiranja dječije sobe odrediti šta stvarno ima smisla i šta je korisno. Kolika je prostorija zaista, šta će se u njoj raditi i koliko će vam koristiti kao dječija soba? Ako razmislite o odgovorima na ova pitanja, pomoći će vam da otkrijete i stvarne potrebe.
10. Ne razmišljajte ograničeno
Ne tražite samo ono što izgleda kao baby ili dječija soba. Specijalni namještaj za bebe je često preskup. Inspirište se onim što se vama sviđa i pronađite lični stil.