U trudnoći žene moraju dobro paziti na sebe – kako fizički, tako i psihički. Vaše šanse da Vam trudnoća protekne bez komplikacija i da dobijete zdravu bebu se povećavaju, ako se pridržavate par osnovnih pravila:
1. Pobrinite se da na vrijeme započnete sa vježbama za trudnice tj. psihofizičkom pripremom porodilja. Priprema na porod je jako korisna za zdravlje Vas i Vašeg djeteta. Također je bitno da se odlučite i za mjesto poroda te se upoznate sa svim Vašim mogućnostima.
2. Konzumirajte raznovrsnu hranu. Iako u trudnoći ne morate više jesti, bitno je da jedete raznovrsnu i zdravu hranu. Mnoge žene ne mogu da podnesu odjednom neku određenu vrstu hrane ali to se uvijek može nadoknaditi nekom drugom, koja ima iste nutritivne vrijednosti. Pazite da Vaš dnevni plan ishrane sadrži voće i povrće i da dnevno unosite ugljikohidrate (prije svega žitarice), proteine (npr. ribu, meso, jaja, orahe , mahunarke..), mlijeko i mliječne proizvode. Pazite pri tome na kalorije jer posebno neke vrste voća sadrže dosta kalorija (kao npr. grožđe) i orasi!
3. Budite pažljivi kod higijene namirnica. Bolje je odreći se nekih namirnica u trudnoći, ukoliko iste predstavljaju rizik za zdravlje vašeg dijeteta. Mekani sirevi (Brie, Camembert), buđavi sirevi (gorgonzola) ili nepasterizovani sirevi sa pijace mogu sadržavati listerije. To su bakterije koje mogu dovesti do pobačaja ili izazvati opasne bolesti kod novorođenčeta. Tvrdi sirevi (kao npr. emmentaler, trapist i sl.) ne spadaju u ovu grupu.
Da bi se izbjegla toksoplamoza, koja se rijetko javlja, bitno je izbjegavati direktan kontakt sa mačkama i izbjegavati nepečeno ili sirovo meso a salata i povrće se mora detaljno prati, kako bi se sa istih odsranila prljavština i zemlja. Salmonelom se može zaraziti konzumacijom polupečene peradi ili sirovih ili meko kuhanih jaja.
4. Uzimajte redovno folnu kiselinu jer je to jedini dodatak ishrani koji možemo opisati kao životno važan i koji može spriječiti degenrativne promjene u nervnom sistemu dijeteta.
Žene koje žele ostati trudne, trebaju odmah početi konzumirati folnu kiselinu.
Za razvoj nervnog istema i mozga također je dobro riblje ulje. Jedite po mogućnosti jednom do dva puta sedmično ribe koje sadrže ulja, kao što su heringe, losos, sardine i sl. Kao alternativu uzimajte riblje ulje iz apoteka.
5. Redovno kretanje. Dobar program kretanja Vam daje snagu i izdržljivost koja Vam je potrebna da savladate težinu koju morate nositi u trudnoći te da savladate sters pri porodu koji Vas čeka. Tako će Vam biti jednostavnije da nakon poroda vratitite dobru figuru koju ste imali. Kretanje Vam popravlja i raspoloženje. Nastavite prakticirati sport koji ste prakticirali i prije trudnoće, koliko god je to moguće ili počnite sa nekim blažim sportom, kao na primjer: plivanjem ili yogom za trudnice.
6. Vježbajte mišiće karlice, zatežući i opuštajući kada god ste u prilici (dok perete zube, čekate da voda prokuha ili sl.) Time ćete ojačati mišiće i sebi olakšati porod.
7. Izbjegavajte alkohol jer svaka kapljica alkohola dolazi putem krvi do bebe. Žene koje piju alkohol izlažu se opasnosti da rode bebu sa alkohol-embriofetopatijom (takva djeca zaostaju u rastu, imaju metalne ratardacije, srčane smetnje i sl.
8. Konzumirajte manje kofeina: kafa, crni čaj i coca cola. Aktuelna istraživanja su pokazala da više od 4 šolje kafe po danu štete Vašoj bebi. Pijte kafu bez kofeina ili neki blagi čaj.
9. Prestanite pušiti odmah!!! Žene koje puše povećavaju rizik da izgube bebu ili rode prerano.
10. Odmorite se. Umor koji osjećate u prvom trimestru trudnoće je način na koji Vam Vaše tijelo govori da se trebate odmoriti. Ukoliko ne možete spavati, dovoljno je da se povremeno opustite uz omiljenu muziku ili yogu i vježbe disanja. Prištite sebi masažu, dopustite da Vam partner izmasira noge, leđa i sl.
Komentari