Mnogi roditelji kasno primijete da sa očima djeteta nešto nije uredu. Vidljivi pokazatelji na moguće probleme sa vidom često nisu uočljivi, odnosno tek pomnim posmatranjem se mogu uočiti. Odlazak doktoru se dešava tek kada smetnje počnu uticati na ponašanje djeteta. U praksi dijagnoza uglavnom glasi: strabizam. A zapravo šta to znači? I kakva se terapija prepisuje za ovu bolest.
Šta je strabizam i kako nastaje?
Pojam strabizam dolazi od starogrčke riječi „strabos“, što znači otprilike nešto kao „škiljiti“, što je izvedena riječ, koja se puno češće koristi u našem društvu za navedenu bolest: škiljenje. Kod ove bolesti radi se o poremeċaju položaja očiju, odnosno oči ne posmatraju paraleno u istom pravcu. Strabizam se često javlja kod djece, pa čak i male bebe mogu oboljeti od ove bolesti.
Strabizam se može podijeliti u dvije kategorije: latentni i manifestni strabizam. Prvi se javlja u određenim situacijama, odnosno kod pospanosti ili u trenucima velike iscrpljenosti. Manifestni je s druge strane trajniji i mora se tretirati. Uzrok tome može biti poremeċaj u ravnoteži očnih mišića, koja dovodi do pogrešnog položaja očiju, sa otklonom ka nosu ili spolja. Osim toga, nepokretnost jednog ili više očnih mišića izaziva jedan od oblika strabizma, gdje oči naizmjenično idu u otklon i naizmjenično fiksiraju. Ovaj vid poremeċaja može biti nasljedan ili nastati uslijed povreda glave ili bolesti. Praćenje pokreta zdravog oka je vid strabizma koji se najčešće javlja kod djece i izazvan je pogrešnim informacijama iz mozga. Doslovno, oko koje škilji „prati“ zdravo oko.
Simptomi poremeċaja vida
Klinička slika se kod bolesnika manifustuje kroz pojavu duple slike i problema sa orijentacijom. Roditelji postaju svjesni strabizma tek kod čudnog ponašanja djeteta, kao što je podapinjanje ili nemogućnost da nešto dohvate. Čak i često treptanje i prevelika osjetljivost na svjetlost su simptomi poremeċaja vida. Upravo kod djece se ovi simptomi mogu prepoznati jer se još uvijek nisu navikla na strabizam. Ukoliko se bolest ne tretita, djeca se vremenom mogu naviċi na ovu kliničku sliku i prepoznaju je kao normalno stanje.
Liječenje i opcije liječenja
Ukoliko se dijagnoza kasno uspostavi, smanjuju se šanse za ozdravljenje i opcije liječenja, a u nekim slučajevima ne može se ni korigirati. Ukoliko se strabizam na vrijeme otkrije, šanse za ozdravljenje su velike, pogotovo u ranom uzrastu. Velike uspjehe daje terapija sa očnim flasterom, gdje se zdravo oko jedno izvjesno vrijeme zaštiti flasterom, kako bi se oslabljeno oko uslijed škiljenja ojačalo. Kako bi tretman djeci bio što ugodniji koriste se specijalni očni flasteri sa maksimalnim komforom nošenja i dječijim dizajnom. Samo se u rijetkim slučajevima strabizam može jedino otkloniti operacijom, pri kojoj se očni mišić reguliše. Kako bi svom djetetu priuštili život bez poremaċaja vida, neophodno je da poduzmete rane preventivne preglede kod očnog ljekara, jer se bolest može rano otkriti i liječiti.