DJECU nikada ne bi trebalo ostavljati same u automobilima, a svakako ih ne bi trebalo ostavljati u automobilima pri visokim temperaturama, upozorila je udruga RODA.
“Unutar automobila, zrak se zagrijava jako brzo što može za djecu značiti životnu ugrozu. Tijelo djeteta se zagrijava 3 do 5 puta brže od tijela odrasle osobe pa je i podložnije toplotnom udaru koji može uzrokovati nesvjesticu, otkazivanje organa i smrt”, navode.
Kako bi na ove važne informacije koje mogu značiti razliku između života ili smrti djeteta podsjetila što veći broj ljudi, Roda je tiskala i distribuirala plakat, a koji će biti postavljen u poslovnim zgradama i u domovima zdravlja.
Što se tačno događa kada dijete ostavite u pregrijanom automobilu
Djeca su nevjerojatno osjetljiva na vrućinu i zato mjere poput parkiranja u hladu i ostavljanja otvorenog prozora ne znače da se tragedija neće dogoditi.
Unutar 60 minuta provedenih u automobilu tjelesna temperatura može doseći 38 stupnjeva, dolazi do hipotermije, znojenja i žeđi. Djetetu postaje vrlo nelagodno.
Nakon 90 minuta tjelesna temperatura može narasti na 39 stupnjeva, zbog čega se dijete počinje znojiti, javlja se crvenilo i povećava broj otkucaja srca. Djeca koja boluju od epilepsije mogu se početi grčiti.
Ako je auto tamne boje, sve se to događa još brže
Do 65 minuta provedenih u vozilu dijete se počinje obilno znojiti i ima povećan broj otkucaja srca. Nakon 95 minuta tjelesna mu temperatura može narasti na 40 stupnjeva. Dolazi do nesvjestice, dehidracije, slabosti, povraćanja, otežanog disanja.
Nakon 170 minuta temperatura tijela iznosi 41 stupanj Celzijev, javlja se jaka glavobolja, vrtoglavica, zbunjenost, halucinacije i delirij. U tom je stanju potrebna i hitna medicinska pomoć.
Ostavite li dijete u automobilu kada je vani oblačno, a temperatura zraka iznosi 24 stupnja Celzijeva, u roku od 40 minuta dijete će biti znojno, žedno i izloženo riziku od hipertermije. U automobilu tamne boje to se može dogoditi za samo 35 minuta.
Izvor: index.hr