Kako se kontrakcije pojačavaju, beba čini sve da krene prema porođajnom kanalu
Struka dala odgovor šta se dešava tokom porođaja.
Svi znamo koliko je teško mamama na porođaju, a da li ste se nekada zapitali kako je bebama?
One sigurno ne mogu da ispričaju šta su doživjele, da li ih je nešto boljelo i kakav je bio osjećaj kada su izašle iz maminog stomaka. Ako ste se ikada zapitali kroz šta je sve vaša beba prošla kada ste se porađali, struka ima odgovor.
Diše li beba tokom porođaja
Kontrakcije proizvode mehaničke i fiziološke promjene koje pomažu da se beba pripremi za prvi udisaj zraka. Fetus dobiva kisik od mame i to preko posteljice. Ali kada se beba rodi i pupčana vrpca se prereže, posteljica više ne može obavljati svoj posao pa disanje preuzimaju bebina pluća. U maternici su pluća fetusa ispunjena tečnošću koja im pomaže u sazrijevanju.
Nakon porođaja bebina će pluća također početi da primaju više krvi, dok u maternici krv zbog pritiska zaobilazi te organe. Tokom porođaja pritisak u bebinim plućima opada i krv počinje normalno cirkulisati kroz njih.
Je li bebi hladno
Kako se beba koja dolazi iz okruženja od 36,8 stepeni prilagođava na temperaturu porodilišta od 22 stepena? Tiroidna žlijezda igra veliku ulogu. Pri rođenju nivo hormona ove žlijezde u bebi je izuzetno visok. Taj porast je uzrokovan i izlaganjem hladnijem okruženju i povećanom nivou adrenalina. Povišen nivo hormona tiroidne žlijezde proizvodi toplinu iz vrste masti koja se naziva “smeđa” masnoća i neophodna je novorođenčetu da reguliše temperaturu izvan materice.
Osjećaju li bol
Ljekari smatraju da je moguće da beba osjeća bol dok prolazi kroz porođajni kanal, ali niko ne zna sa sigurnošću da je to zaista tako. Ali vaša bol i bebina su potpuno različite. Moguće je da je njena bol slična osjećaju kao da pokušavate da se provučete kroz tijesan prostor, nešto kao osjećaj kompresije ako biste pokušali da se zavučete ispod ograde, kako su pokušali da opišu ljekari.
Šta beba čuje ili vidi tokom porođaja
Baš kao što ne postoji način da se utvrdi kakvu bol beba osjeća dok putuje kroz porođajni kanal, ljekari nisu sigurni koliko beba vidi ili čuje tokom porođaja. Ali poznato je da beba ima čujne sposobnosti i prije nego što dođe na svijet. Zapravo, ljekari kažu da slušanje majke kako govori ili pjeva tokom devet mjeseci provedenih u maternici omogućava bebi da prepozna zvuk njenog glasa, što je sastavni dio povezanosti roditelja i djeteta.
Nasuprot tome, bebin vid prije rođenja teže je procijeniti, ali nakon što se rodi, znamo da joj je vid na početku mutan. Ona je sposobna da prepozna mamine crte lica negdje tek oko 20 do 40 centimetara udaljenosti.
Kako se beba kreće tokom porođaja
Kako se kontrakcije pojačavaju, beba čini sve da krene prema porođajnom kanalu. Za početak cerviks se širi, a bebina glava ulazi u porođajni kanal. Novorođenče se obično izvija i okreće tokom porođaja, kako bi pronašlo najlakši način da se provuče. Nakon što je izašao najširi dio vaše bebe, a to je glava, ostatak porođaja trebao bi biti brz i gladak, kako za nju tako i za vas.
Kako je sa carskim rezom
Ključna razlika u odnosu na vaginalni porođaj je u tome što bebino disanje nakon rođenja carskim rezom može da bude brže i pliće. To je zato što kontrakcije tokom porođaja, kao i kompresija vlastitog grudnog koša u porođajnom kanalu pomažu izbacivanju tečnosti iz pluća. Beba rođena carskim rezom može imati prolaznu tahipneju ili “vlažna pluća” i možda će disati brže i teže dok se tečnost ne apsorbira. Dobre su vijesti da se problem obično rješava sam od sebe, u roku od 24 do 48 sati.
Izvor: avaz.ba