Razvijen strah od odvajanja je pokazatelj da je vaše dijete razvilo zdravu vezu s puno ljubavi. Lijep je znak da se vaše dijete osjeća ugodno, sigurno i zadovoljno u vašoj blizini.
Takvo ponašanje također ukazuje na to da se vaše dijete intelektualno razvija, drugim riječima, pametno je. Oni su shvatili da mogu utjecati na svoje okruženje ukoliko iznesu svoje potrebe i tako ne prihvataju pasivno situaciju koja ih čini neugodnim. S druge strane, još nisu spoznali svijet u tolikoj mjeri da znaju da će se njihovi roditelji vratiti iako odu.
Ova kao i mnoge druge faze u djetinjstvu će proći. Vremenom će vaše dijete naučiti da se može odvojiti od vas jer ćete se vratiti i onda će sve biti uredu. Ovakvo ponašanje rezultat je velikog povjerenja koje je vaše dijete steklo u odnosu s vama, a za koje je bilo da je riječ o djetetu ili odrasloj osobi, potrebno vrijeme da se izgradi.
Strah od odvajanja je poprilično lako uočiti, a ovo je nekoliko vrsta ponašanja koje dijete najčešće pokazuje: ne odvaja se od vas ni u jednom trenutku, ukoliko mu niste na vidiku odmah počinje plakati, ima snažnu sklonost samo prema jednom roditelju, ima strah od nepoznatih ljudi, budi se noću plačući za roditeljem i lako se utješi u zagrljaju roditelja.
Evo nekoliko savjeta kako da pomognete svom djetetu koje se teško privikava na vaše odsustvo:
Dopustite svom djetetu da bude dijete
Sasvim je uredu i divno da vaše dijete bude vezano za vas i da želi da mu stalno pravite društvo. To je dokaz da je povezanost na kojoj ste toliko dugo radili zapravo uspjela i zbog toga uljudno zanemarite ljude koji vam govore suprotno.
Ne brinite o tome da ćete dijete pokvariti sa previše ljubavi, naprotiv, rezultati su drugačiji
Što više poklanjate pažnje i ljubavi djetetu tokom njegovog odrastanja, ono će izrasti u samopouzdanog i sigurnog čovjeka.
Koliko je moguće smanjite odvojenost od djeteta
Pokušajte koliko je moguće da što manje budete odvojeni od svog djeteta i da izlaske iz kuće svodite na minimum izuzev odlazaka na posao. Budite strpljivi jer će vaše dijete ubrzo prijeći iz ove faze u neku drugu koja prati njegov razvoj.
Ubijedite dijete da postojite iako ste odsutni
Dok vaše dijete nauči da stvari i dalje postoje čak i kad ih ne može vidjeti,lakše će prihvatiti da vas “pusti iz vida”. Igre poput izvirivanja i skrivanja pomoći će mu da shvati ovaj fenomen.
Vježbajte sa kratkim i sigurnim odvajanjima
Tokom dana kreirajte određene situacije u kojima ćete na nekoliko minuta biti izvan prostorije u kojoj boravi vaše dijete. Kada odete u druge sobe u kući pjevajte ili pričajte sa vašim djetetom jer će ono tako znati da ste vi prisutni iako vas ne može vidjeti.
Ne šunjajte se kada morate otići
Možda se šunjanje čini lakšim od suočavanja sa emotivnim zbogom, ali to će samo dodatno uzrokovati stalnu brigu vašem djetetu i mislit će da ćete nestati bez upozorenja u bilo kojem trenutku. Tako ćete umanjiti povjerenje u vaš odnos.
Recite svom djetetu šta da očekuje
Ukoliko morate otići u kupovinu i dijete ostaviti sa bakom onda mu to i objasnite kao i to da ćete se vratiti. Na kraju će razumjeti vaša objašnjenja.
Ne ubrzavajte rastanak, ali ga nemojte ni produžavati
Dajte svom djetetu dovoljno vremena da shvati da odlazite, ali ne izvodite ga napolje kako biste se pozdravili s njim jer će tako teže podnijeti vaš rastanak.
Izražavajte pozitivan stav tokom odlaska
Ukoliko trebate otići na posao ili do grada uvijek to radite sa osmijehom jer ćete pozitivne emocije prenijeti i na dijete. S druge strane, ukoliko budete nervozni zbog toga što odlazite, vaše dijete će to osjetiti i također biti nervozno. Vaše samopouzdanje će znatno olakšati vašem djetetu i pomoći mu da prebrodi strah.
Ostavljajte vaše dijete sa poznatim ljudima
Ukoliko morate otići, a dijete vam se navikava na novu dadilju bilo bi dobro da ona vašu kuću posjeti nekoliko puta kada ste i vi u njoj jer će onda vaše dijete biti sigurno kada ostane samo sa njom.
Koristite se odvraćanjima pažnje
Ako dijete ostavljate sa dadiljom ili članovima porodice, bilo bi dobro da ga zaokupirate igračkama dok vi odlazite. Nakon što se pozdravite sa djetetom njena pažnja će biti usmjerena na igru.ohrabrite je da se uključi u igru dok vi odlazite.
Dopustite svom djetetu da se navikne na odvajanje od vas
Naprimjer, ako vaše dijete odlazi u drugu sobu, nemojte odmah žuriti za njim. Osluškujte i provirujte kako biste znali da je sigurno, ali ih podupirite u “samostalnom istraživanju”.
Posebna igračka će pomoći prilikom odvajanja
Svako dijete ima neku posebnu igračku koja mu pruža jednu vrstu utjehe kada roditelji nisu kući. Mnoge bebe se tako vežu za deke ili mekane igračke, držeći ih u naručju i smatrajući ih prijateljima koji im pružaju neku vrstu sigurnosti.
Ne shvatajte lično privrženost samo jednom roditelju
Mnoga djeca prolaze fazu privrženosti jednom ili drugom roditelju. Drugi roditelj, kao i djedovi i bake, braća i prijatelji, to mogu teško prihvatiti, ali pokušajte ih uvjeriti da je to samo privremena i normalna faza razvoja i uz malo vremena i nježnog strpljenja sve će proći.