„Rak kod djece je izlječiv“, slogan je ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele i liječene od raka – 15. februar. Na ovaj dan cilj je informisati što više ljudi o raku kod djece i o njegovim ranim simptomima. Time bi se bolest mogla lakše prepoznati i izbjeglo bi se zakašnjelo uspostavljanje dijagnoze koje smanjuje stopu preživljavanja.
Udruženje „Srce za djecu koja boluju od raka u FBiH“ i Međunarodna organizacija roditelja djece oboljele od raka (ICCCPO) pozivaju sve ljude dobre volje da bar na ovaj dan budu uz djecu oboljelu ili liječenu od raka.
Ove godine po prvi put ćemo predstaviti međunarodni simbol borbe protiv raka kod djece – „ZLATNU VRPCU“.
Šef Hematoonkološkog odjeljenja Pedijatrijske klinike u Sarajevu prof. dr. Edo Hasanbegović ističe da u FBiH godišnje oboli oko 50 djece, a svjetska statistika pokazuje da svake godine oko 175.000 djece oboli od neke maligne bolesti. U razvijenim i bogatim zemljama 80 % djece se izliječi od bolesti raka, u manje razvijenim zemljama samo 30 – 40% djece se izliječi – najviše zbog kasnog prepoznavanja simptoma od strane primarne medicine, te nedostatka specijaliziranih i opremljenih zdravstvenih jedinica. Ovo znači da svake godine više od 90.000 djece izgubi svoj život. Liječenje malignih oboljenja je mukotrpno i dugotrajno – prosjek trajanja uspješnog liječenja je oko 12 mjeseci, dok je proces održavanja do pet godina.
Rani znaci upozorenja za otkrivanje raka kod djece:
– Bijela tačka u oku, žmirkanje, sljepilo, ispupčena očna jabučica
– Otok u abdomenu i karlici, glavi i vratu, ekstremitetima, testisima i žlijezdama
– Neobjašnjiva dugotrajna temperatura preko 2 sedmice
– Neobjašnjivi gubitak težine, bljedilo, umor, lako zadobivanje modrica ili krvarenje
– Bol u kostima, člancima, leđima, te prelomi
– Neurološki znaci: promjene ili pogoršanje hoda, poremećaj ravnoteže ili govora; glavobolja koja traje preko dvije nedjelje sa ili bez povraćanja; proširenje ili uvećanje obima glave