Close Menu
  • Naslovna
  • Prije trudnoće
    • Životni stil i ishrana
    • Problemi sa začećem
  • Trudnoća
    • Prvi znakovi trudnoće
    • Ishrana
    • Vježbe za trudnice
    • Prenatalna briga
    • Priprema za porod
    • Porod i nakon poroda
  • Beba
    • Novorođenče
    • Briga o bebi
    • Razvoj bebe
    • Baby oprema
    • Dojenje
    • Dohrana
  • Djeca
    • Odgoj i razvoj
    • Zdravlje
    • Posebna djeca
    • Vrtići i igraonice u Tuzli
    • Vrtići u SA
    • Obdaništa
    • Škola
  • Porodica
    • Gugu ordinacija
    • Love2eat
    • Šta za ručak
    • Gdje na odmor
    • Kozmetika
    • Porodični kutak
    • Zdravlje
  • Lifestyle
    • Zanimljivosti
    • Aktivnosti
    • Matične ćelije
    • GuGu izlog
    • Mame i grad
    • Horoskop
    • Home sweet home
  • Shop
  • Gugu Forum
Facebook X (Twitter) Instagram
Trending
  • Noćno presvlačenje bebe: savjeti za mirniju rutinu
  • Stigla je Peppa Pig kolekcija slikovnica za radoznale mališane!
  • Kako se roditelji informišu prije kupovine garderobe za bebu?
  • Kako djeci pomoći da zavole obaveze (bez stalnog podsjećanja i nerviranja)
  • Kada si stalno umorna: mentalni umor kod mama je stvaran
  • Imunitet bez panike: šta zaista pomaže djeci
  • Male porodične uspomene koje djeca nikada ne zaborave
  • Zašto je važno učiti djecu kritičkom razmišljanju u digitalnom dobu?
GuGu mama&co.
  • Prije trudnoće
    • Životni stil i ishrana
    • Problemi sa začećem
  • Trudnoća
    • Prvi znakovi trudnoće
    • Ishrana
    • Vježbe za trudnice
    • Prenatalna briga
    • Priprema za porod
    • Porod i nakon poroda
  • Beba
    • Novorođenče
    • Briga o bebi
    • Razvoj bebe
    • Baby oprema
    • Dojenje
    • Dohrana
    • Osadent kutak – specijalista za bebe
  • Djeca
    • Odgoj i razvoj
    • Zdravlje
    • Vrtići
    • Škola
    • Posebna djeca
    • Vrtići u SA
    • Mala Lejla igraonica
      • Uradi sam ideje
      • Galerija
  • Porodica
    • GuGu ordinacija
    • Love2eat
    • Šta za ručak
    • Gdje na odmor
    • Kozmetika
    • Porodični kutak
    • Zdravlje
    • Kućni ljubimci
    • Gugu Tate
  • Lifestyle
    • Zanimljivosti
    • Aktivnosti
    • Matične ćelije
    • GuGu Izlog
    • Mame i grad
    • Horoskop
    • FitMAMA
    • Home sweet home
    • Darivanje
  • Kontakt
  • Shop
GuGu mama&co.
You are at:Home»Porodica»Zdravlje»PROMOVISANA KNJIGA „DIJAKUHINJA“ – Vodič o dijabetesu i zdravim obrocima

PROMOVISANA KNJIGA „DIJAKUHINJA“ – Vodič o dijabetesu i zdravim obrocima

0
By Urednik on 14/11/2022 Zdravlje

U Sarajevu je, povodom obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa, promovisana knjiga „Dijakuhinja“ čiji je izdavač Udruženje oboljelih od dijabetesa tip 1 Kantona Sarajevo. Knjiga je nastala u okviru istoimenog projekta koji je proveden protekle godine uz podršku kompanije Novo Nordisk, a koji je za cilj imao okupiti djecu i mlade sa dijabetesom kako bi kroz druženje i učenje kulinarskih vještina upoznali dijabetes, njegovu ispravnu kontrolu, kao i važnost zdrave prehrane.

Mladi članovi udruženja osoba sa dijabetesom iz Sarajeva, Tuzle, Bihaća, Banja Luke i Prijedora, svoje kulinarske vještine sticali su u Akademiji šefa Nermina Hodžića, a osim kulinarstva upoznali su se sa nutricionističkim karakteristikama namirnica, zdravih obroka, kao i drugih specifičnosti dijabetesa.

Hrana predstavlja nešto veoma lično i emotivno za svakog od nas. Osim toga što nam osigurava energiju za funkcionisanje organizma, hrana koju jedemo oslikava našu ličnost, kulturu i tradiciju, a posebno je zadovoljstvo kada je dijelimo sa drugima u prilikama poput praznika, druženja i okupljanja u društvu dragih ljudi.

Uspostavljanje dijagnoze dijabetesa, podrazumijeva niz promjena u našim dotadašnjim navikama, a jedno od pitanja koje se nameće, ne samo osobama kojima je dijagnosticiran, već podjednako i članovima porodice je: “Šta mi je sada dozvoljeno da jedem?“

Upravo je ovaj priručnik pomoć za rješavanje nedoumica koje mogu imati kako osobe sa dijabetesom, tako i njihovi roditelji, članovi prodice i prijatelji. Živjeti sa dijabetesom ne znači zabranu i ograničenje, već naprotiv, prostor za primjenu i otvaranje novih mogućnosti.

U pripremi knjige je radio tim eminentnih stručnjaka, uključujuči i nutricioniste, koji su prilagodili balansirane recepture, objasnili način brojanja ugljikohidrata, kao i prijedloge fizičke aktivnosti prilagođene osobama sa dijabetesom.

Kako je moto ovogodišnjeg Svjetskog dana dijabetesa „Edukacijom za bolje sutra“ knjiga je odličan izvor informacija o dijabetesu, zdravim stilovima života uključijući fizičku aktivnost i zdravu ishranu, koje predstavljaju i osnovne postavke liječenja, kontrole i prevencije dijabetesa.

Kroz petnaest edukativnih poglavlja obrađene su zanimljive činjenice o dijabetesu i kako sa njim živjeti, a kroz dvadeset recepata prikazani su primjeri zdravih obroka, pa je knjiga namijenjane, ne samo osobama sa dijabetesom, već i svima koji žele voditi zdrav način života.

Osim recepata, skeniranjem QR koda u knjizi moguće je putem Youtube kanala pratiti način izrade recepata i pripreme obroka i predstavlja inspirativan materijal koji će koristiti mnogima da svakodnevno izaberu i pripreme zdrave obroke.

diakuhinja moj dijabetes novonordisk
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Previous ArticleFILMOM „VOŽNJA ZA ŽIVOT“ OBILJEŽEN SVJETSKI DAN DIJABETESA ŠIROM BOSNE I HERCEGOVINE
Next Article Žene rođene u ovim horoskopskim znakovima su najbolje majke

Related Posts

Inzulin – otkriće koje spašava život puni svojih 100 godina

Comments are closed.

Gugu ordinacija
gugu MARKET
© 2016 - Gugu mama&co. - Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Pretplatite se na GuGu newsletter!

Ujedno učestvujete i u GuGu darivanju.

Više informacija u našim newsletterima. 🙂

    Ime i prezime

    E-mail

    ×