Do jučer još toliko maleni da nisu znali ni hodati i govoriti, a danas se već zajedno pripremate za njihov prvi razred! Vrijeme leti, zar ne? Vaša djeca odrastaju i mijenjaju se,
a vi ih vjerno pratite i olakšavate im prelazak svih prepreka na tom putu. Priprema za
školu zato je vrlo bitan proces da biste polazak u školu učinili što lakšim i za dijete i za sebe.
Priprema za školu – ”Od kolijevke pa do groba, najljepše je đačko doba!”
Ulazak u svijet formalnog obrazovanja nije mala stvar! Pred vašom djecom je niz godina u kojima će upoznavati nove prijatelje, učiti o raznim stvarima, učiti se radu i disciplini, ali i dobro zabavljati. Neki od njih vjerojatno će biti preplašeni tom činjenicom da kreću u školu zbog raznih razloga – čuli su od starijih prijatelja da je škola teška, da imaju manje slobodnog vremena ili da ne vole svoju učiteljicu i slično. Pokušajte ih odmah na početku smiriti i objasniti im da nije sve tako sivo. Škola nudi puno više od toga!
Što želiš biti kad odrasteš?
Da bi dijete uvidjelo svrhu i smisao odlaska u školu i učenja novoga, trebali bi mu objasniti zašto je škola za nju/njega korisna. Djeca vole pitanje “Što želiš biti kad odrasteš?” jer im daje mogućnost maštanja o njihovim budućim ulogama i o tome kako će izgledati i što će raditi kada odrastu. Neki od njih žele biti kuhari, neki učitelji, neki doktori ili frizeri. A sve to ne bi mogli da prije toga ne idu u školu i ne nauče se matematici, prirodi ili hrvatskom jeziku. Na taj način djeca bi trebala shvatiti da u školu idu za svoje dobro, kako bi rasli i napredovali te mogli kad narastu postati što god požele.
Zabava uz nove prijatelje
Ono čime ćete pridobiti dijete da s osmijehom na licu krene u školu je zabava koja ga tamo čeka. Upoznavanje novih prijatelja i učenje kroz igru ono je što tijekom školovanja razvija dijete u socijalnom kontekstu i uči ga suradnji i uvažavanju drugih. Već prije škole, dijete bi trebalo biti spremno na igru s drugima, suradnju kroz igru, empatiju i konstruktivno rješavanje sukoba kako bi se uklopilo u zajednicu razreda i bilo prihvaćeno i voljeno. Tim vještinama dijete se najbolje uči prilikom druženja s drugom djecom u parkovima, igraonicama ili u vrtiću.
Osim toga, veliku ulogu u dobroj socijalizaciji djeteta imaju i roditelji. Roditelj je taj koji veliki dio vremena provodi sa svojim djetetom i uočava sva njegova ponašanja – kako ona poželjna, tako i ona manje poželjna. Uloga roditelja je da u tim situacijama osvijeste dijete zašto je neko ponašanje nepoželjno i daju mu alternativu kako se može ispričati i ponašati bolje u budućim sličnim situacijama. Ukoliko dijete prije polaska u školu već ima usvojene određene osobine koje mu mogu pomoći u socijalizaciji, osjećat će se samopouzdanije pri upoznavanju s drugima i prihvaćenije od svojih vršnjaka. Tako će pri polasku u školu brzo steći nove prijatelje, dobro se s njima zabavljati i možda zadržati neka prijateljstva i kroz cijeli život.
Priprema za školu – Red, rad i disciplina
Ono što čini polazak u školu izazovnim za dijete i roditelje je promjena ritma i rasporeda života i školske obaveze koje dijete treba uvrstiti u svoje dnevne navike. Polazak u školu i školske obaveze zahtijevat će od djeteta ranije buđenje, dio vremena koje je koristilo za igru sada će biti usmjereno na pisanje zadaće ili pripreme za idući školski dan i slično. Vrlo bitno je s djetetom stvoriti radne navike i prije škole. Sitnim zadacima koje će dijete svaki dan obavljati, olakšavamo mu prilagodbu na radne zadatke koji ga u školi čekaju i učimo ga disciplini i organizaciji.
Ove dvije stavke – disciplina i organizacija – vrlo su bitne za daljnji djetetov uspjeh i što ih ranije usvoji, to će mu biti lakše nositi se s obavezama, zadacima, pa čak i preprekama koje ga budu čekale kroz život. Zadaci kojima se dijete uči ovim osobinama prije škole su buđenje u isto vrijeme, zdrav i fin doručak za početak dana, pospremanje svoje sobe i igračaka poslije igre ili pomaganje roditeljima u lakim kućanskim poslovima koji ujedno mogu biti i sredstvo zbližavanja i zajedničke zabave.
Samostalnost
Iako se ponekad čini jako teško, roditelji u jednom trenutku ipak moraju svoju djecu pustiti u svijet i naučiti ih samostalnosti. Prekretnica koja upravo čini djecu samostalnijom i neovisnijom je polazak u školu. Iako još veliki dio vremena provode u svojoj obitelji, djeca u školi stvaraju svoj drugi svijet, gdje uz svoje prijatelje i učitelje napreduju i proživljavaju puno toga. To ne znači da treba dijete prepustiti i ne biti zainteresirano za njegove školske aktivnosti, nego biti tu za njega ako mu je pomoć potrebna i istovremeno vjerovati da je ono dovoljno snažno, hrabro i pametno da može savladati sve što ga čeka.
Prilikom razvoja samostalnosti je jako bitno povjerenje, jer tako dijete počinje vjerovati sebi i ne boji se pokušati (pa možda i pogriješiti), jer zna da će tako naučiti bolje za sljedeći puta.
Kako bi od malena gradili samostalnost kod svoje djece, bitno je početi ih rano poticati na to da sami jedu, da si ujutro sami izaberu odjeću koju će nositi toga dana ili da brinu o svojim igračkama. Uključivanje u takve aktivnosti, djetetu donovi osjećaj važnosti odgovornosti i samostalnosti što vrlo bitne osobine za kasniji uspjeh.
Mora li moje dijete znati čitati i pisati prije polaska u školu?
Dijete će se svim ovim vještinama učiti kroz 8 godina školovanja, zato ne žurite i ne forsirajte djecu da i prije polaska u školu moraju biti korak ispred svojih vršnjaka učeći ih ono što oni još ne mogu usvojiti ili razumjeti. Svako dijete se razvija svojim tempom i zato je bitno da to poštujemo i idemo u korak s djetetovim mogućnostima. Ono što možemo učiniti da bi dijete kasnije lakše napredovalo i usvajalo školsko gradivo je pripremiti temelje koji će mu koristiti u tome. Dijete počinje razvijati svoju finu motoriku, sustav komunikacije ili razumijevanje matematičkih veličina kroz svakodnevne situacije i igru.
Mi mu u tom procesu možemo pomoći i pružajući mu raznovrsne stimulanse izlagati ga situacijama u kojima će vježbati svoje sposobnosti. Na primjer, za razvoj pisanja vrlo je bitno da dijete ima razvijenu finu motoriku. Uz razvijenu finu motoriku dijete će lakše usvojiti pokrete pisanja i pravilno držanje olovke. Kada primijetite interes djeteta, potičite ga na crtanje, bojanje, pisanje ili precrtavanje zadanih oblika – tako će dijete razviti sve sposobnosti koje će mu kasnije olakšati učenje vještine pisanja.
Predčitalačke sposobnosti možete vježbati čitajući djetetu priče i ispitujući njegovo razumijevanje pročitanog. Osim toga, postoje razne igre riječima koje možete igrati sa svojim djetetom kako bi se ono upoznalo s bogatstvom jezika i polako povezivalo glasove sa slovima. Primjeri takvih igrica mogu biti dobro poznati ‘Kaladont’ gdje dijete treba smisliti riječ koja počinje slovom na koje zadana riječ završava, ili jednostavno nabrajajte što više riječi kojih se možete sjetiti da počinju na zadano slovo. Misaone igrice bit će zabavne i djetetu i vama i možete ih vrlo lako uklopiti u druge aktivnosti te ih zaigrati dodajući se loptom ili u šetnji parkom.
Priprema za školu i matematika
Matematičke sposobnosti mogu se razvijati primjećujući i naglašavajući djetetu što je to ispod, iznad ili u nečemu, što je veće, a što manje ili što je teže, a što lakše. Orijentacija u prostoru i međusobni odnosi predmeta, dobra su priprema za razvoj kompleksnijih matematičkih vještina.
Sigurnosti djece
I naravno, da bi smanjili osjećaj nesigurnosti i straha zajedno se upoznajte s putem do škole, nekoliko puta ga zajedno prijeđite i upozorite dijete na sve moguće opasnosti na putu poput prelaska ceste i slično. Recite djetetu kome se u školi može obratiti ako nešto nije u redu i razgovarajte s djetetom o svemu što ga u školi očekuje. Tako će se smanjiti neizvjesnost, a time i strah. Prije prvog dana škole, trebali bi otići u nabavku stvari koje će mu biti potrebne. Dopustite djetetu da sudjeluje u biranju školskog pribora. . Nakon prvog školskog dana, ne zaboravite pohvaliti dijete i poželjeti mu sretnu i uspješnu školsku avanturu!
Izvor: liber-media.hr