Polni odnos u trudnoći nije opasan za mamu ni bebu
Svaki par je priča za sebe, pa se problematika ne može generalizovati – mnogi u trudnoći imaju sjajan intimni odnos, čak bolji nego do tada, dok drugi sve vrijeme apstiniraju.
Jedno je sigurno, vođenje ljubavi tokom tih devet mjeseci nije opasno ni po majku ni po bebu, naravno, pod uslovom da je trudnoća normalna, bez rizika i da postoji želja kod oba partnera.
Do kog mjeseca trudnoće polni odnosi nisu rizični
Polni odnosi normalan su deo trudnoće.U urednim trudnoćama možete imati odnose sve do pucanja vodenjaka.
Dakle, ako sve teče kako treba, polni odnosi mogu se upražnjavati sve do početka kontrakcija. Poneki doktori ne preporučuju polne odnose u 9 mjesecu trudnoće jer postoji mogućnost da jedan od sastojaka sperme izazove prerane kontrakcije, ali struka nije usuglašena po tom pitanju jer ne postoje sigurni dokazi za to.
Bliskost između partnera
U prvom tromjesečju, žena može imati problema da se privikne na novonastalu situaciju. Može imati mučnine, glavobolje, nagon za čestim mokrenjem i povraćanjem, neprestano je umorna, pa u tim okolnostima malo ko i pomišlja na takvo zadovoljstvo. Vrlo je važno da se u prva tri mjeseca sačuva bliskost između partnera jer se muškarac može osjećati bespomoćno, pa čak i odbačeno. Ipak, on ženi treba pružiti dovoljno razumijevanja, nežnosti, topline i ljubavi, a ona to mora cijeniti.
TrudnoćaIZVOR: SHUTTERSTOCK
Puno jači orgazmi
Drugo tromjesečje je najbolje za buduću mamu. Pošto se organizam navikao na trudnoću, nestaju mučnine, opasnost od spontanog porođaja svodi se na minimum i žena se sjajno osjeća. Materica raste i polako oblikuje ženin abdomen, ali to ne znači da će polni odnosi biti neugodni. Želja za intimom sa partnerom varira – kod nekih je uopšte nema, a kod drugih je pojačana uslijed hormonskih promena. Neke žene tada, po prvi put, dožive orgazam. Međutim, ovo je razdoblje kada se tate počinju brinuti – hoće li povrijediti bebu, može li beba vidjeti što se događa unutra
Sve veći i veći stomak
U trećem tromjesečju, vođenje ljubavi može biti čudno i neudobno kada se sve veći i veći stomak počne još i kretati. Može se javiti i odbojnost jednog ili oba partnera zbog “ogromnog” stomaka. Ako parovi nemaju tih predrasuda, mogu nastaviti sa vođenjem ljubavi, istraživati nove poze kojih, doduše neće biti mnogo, ali koje kasnije više nikada neće upražnjavati.
Dokazano je i da ženski orgazam može izazvati kontrakcije. Pred sam kraj trudnoće, obazrivost je od presudnog značaja, jer se grlić materice stanjuje i počinje otvarati.
Tada obavezno treba konsultovati ginekologa. I, naravno, o polnim odnosima ne treba ni razmišljati kad pukne vodenjak. Doduše, na kraju trudnoće većina žena ni ne razmišlja o o ponim odnosima, što je razumljivo.
Seks s trudnicom
Treba iskoristiti vrijeme u prvom tromjesečju dok je trbuh još malen i svi položaji su dopušteni. Nakon 16 nedjelje kad se povećava materica, neki položaji u vođenju ljubavi, kao misionarski, više nisu dobra ideja.
“Seks na leđima može stisnuti veliku krvnu žilu iza maternice koja se zove donja šuplja vena (vena cava) i sprečiti povratak krvi u srce. Trudnica tada može osjećati vrtoglavicu ili kao da joj je pao pritisak”, objašnjava ginekološkinja.
Kako trudnoća napreduje, mijenja se i žensko tijelo, a neki položaji tokom vođenja ljubavi više nisu izvodljivi.
Možda je trudnoća pravo vrijeme da isprobate neke nove poze u krevetu!
Zahvaljujući ludovanju hormona u trudnoći, kod žena će se pojaviti pojačan vaginalni sekret i neće biti potrebe za dodatnim lubrikantima. Ali, ako se par odluči na lubrikant, treba uzeti onaj koji je baziran na vodi i izbjegavati one na bazi petroleja ili mineralnih ulja koji mogu promijeniti pH vagine.
Rizična stanja kod kojih se ne savjetuje praktikovanje odnose su: prednjačeća posteljica (placenta previa,) problem skraćenog cerviksa, nakon šivenja materice, preeklampsija.
Izvor: Yumama