Zimi je dječji imunitet, baš kao i u odraslih, na udaru. Zato smo pitali uglednu pedijatricu što roditelji mogu učiniti za zdravlje svoje djece
Budući da se imunitet gradi kroz život te da je u beba nerazvijen, briga o zdravlju počinje s prvim danima života i razlikuje se prema djetetovoj dobi. “Imunitet dojenčeta je nerazvijen, i postepeno se razvija kako dijete raste. Jako je važno u tom periodu zaštiti bebu od svih mogućih štetnih činilaca iz okoliša. Zdrava prehrana je osnovni preduvjet zdravlja – isključivo dojenje preporučuje se do 6. mjeseca života, a i dalje što duže je moguće. Nakon 6. mjeseca treba uvesti nadohranu – zdravu i balansiranu prehranu, uz unos dovoljno tekućine tijekom dana”, kaže nam prim. dr. sc. Giovana Armano, dr. med. specijalist pedijatar.
Majčino mlijeko, pojašnjava prim. Armano, idealna je prehrana bebe i prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a, preporučuje se isključivo dojenje do 6. mjeseca života. Zašto je to tako? “Osim što je nutritivnim sastavom prilagođeno točno određenoj dobi djeteta, majčino mlijeko sadrži i žive stanice, faktore rasta i imunoprotektivne sastojke koji štite bebu. Prehrana adaptiranim mlijekom samo je zamjena za majčino u slučaju da majka ne može dojiti. Do sad nije niti jedna formula u potpunosti pogodila sastav majčinog mlijeka, ma koliko je tehnologija proizvodnje uznapredovala”, govori.
Iznimno su važni, dodaje liječnica, i zdravi životni stilovi koji podrazumijevaju zdrav okoliš, pravilan ritam spavanja, poticanje motoričkih aktivnosti ovisno o dobi djeteta, što duži boravak na svježem zraku kada i koliko to vremenski uvjeti dopuštaju, nošenje adekvatne odjeće ovisno o sezoni, toplu obiteljsku atmosferu i odnose, te još niz raznih pozitivnih čimbenika koji utječu na zdravlje bebe.
IMUNITET SE GRADI OD ROĐENJA
“Tijekom djetetove prve godine majka koristi porodiljni dopust da bi sve svoje vrijeme posvetila bebi i zaštiti njezina zdravlja. U tom smislu i cijepljenje kroz prvu godinu, a i dalje, postupak je kojim beba stječe imunitet od mnogih zaraznih bolesti (Difterija, Tetanus, Pertusis, Dječja paraliza, Hemofilus influence, Hepatitis B i Pneumokok te u dobi od 12 mjeseci i Ospice, Rubeola i Mumps)”, napominje pedijatrica.
Kako dijete raste, tako je imunitet izložen mnogim izazovima. “Kada krenu u vrtić počinju intenzivni kontakti s djecom iste dobi, te su česte infekcije respiratornog sustava s curenjem nosa i kašljanjem, ali i simptomi gastrointestinalnog sustava kao što su proljevi i povraćanja. Zbog bliskog kontakta i načina života male djece to je teško izbjeći. Zato roditelji djecu trebaju učiti higijenskim navikama (pranje ruku, pranje zubića…), voditi brigu o njihovoj zdravoj prehrani, boravku na svježem zraku i ostalim zdravim životnim stilovima. Imunitet mogu jačati i dodatnim preparatima, vitaminima, i to svakako uz preporuku i savjet liječnika i ljekarnika. No, na prvome mjestu trebaju paziti na zdravu prehranu i zdrave stilove života”, objašnjava.
IZAZOVI U VRTIĆU I ŠKOLI
Osim roditeljske, veliku ulogu u svemu imaju i vrtići i jaslice u kojima se također puno radi s djecom na higijenskim navikama, zdravoj prehrani, boravku na svježem zraku, poslijepodnevnom odmoru te edukaciji o svemu što nas može zaštititi od infekcija. Uz sve navedeno, i u tom je periodu života važno nastaviti s cijepljenjem prema programu cijepljenja.
“Školsko dijete je dijete s relativno razvijenijim imunološkim sustavom, no još uvijek ne potpuno zrelim kao u odraslih, pa se također imunološki sustav mora štititi cijepljenjem, zdravom prehranom, zdravim životnim stilovima te ponekad, osobito u jesenjem i zimskom periodu kada su prisutne mnoge respiratorne bolesti, i dodacima prehrani kao što su vitamini i preparati za jačanje imuniteta”, savjetuje.
PREHRANA SE MORA PRILAGODITI DJETETU
Budući da je raznolika prehrana vrlo važan faktor u jačanju imuniteta, pedijatricu smo pitali kako bi trebao izgledati zdrav tanjur za mališane. “Postoje mnogi zdravi jelovnici za mališane koji su dostupni na web stranicama, pa i u jaslicama i vrtićima postoje protokoli za izradu jelovnika zdrave prehrane. Prehrana djece mora biti raznolika i izbalansirana, ovisno i o ukusu djeteta te o eventualnim dodatnim kalorijskim potrebama npr. kod djece sportaša. Također treba voditi računa o vrsti prehrane kod neke kronično oboljele djece (celijakija, dijabetes) ili alergija na neke namjernice (kravlje mlijeko, jaja, kikiriki i orašasto voće…)”, napominje liječnica.
Iznimno je važan, nastavlja prim. Armano, i ritam hranjenja, odnosno broj obroka tijekom dana, te dovoljna količina tekućine (vode) i barem pola litre mlijeka dnevno. “Jedno od važnijih pravila je da se grickalice, slatkiši, zaslađeni sokovi i pića te “fast food” izbjegavaju, baš kao i masna i teška jela, jela s konzervansima te namirnice koje sadržavaju jake alergene, osobito ako je dijete već reagiralo na određeni alergen”, kaže.
“Hrana mora biti svježe pripremljena i ukusna te oblikom i konzistencijom prilagođena dobi djeteta. Primjerice kašasta i usitnjena kod dojenčadi koja nema zubiće, ali ne predugo miksana da se beba ne navikne i ne nauči žvakati”, ističe pedijatrica.
POVRĆE U OBLIKU IGRAČAKA I ČAROBNIH NAPITAKA
S obzirom na to da neka djeca ne vole jesti povrće i voće, te mnogi roditelji muku muče s pripremom obroka, upitali smo liječnicu što bi savjetovala roditeljima, kako da djeci na zabavan način uvrste povrće i voće u prehranu i privole ih da uživaju u zdravoj hrani.
“Savjet za roditelje čija djeca baš ne vole jesti povrće glasi – pokušajte pripremati hranu zajedno, hranu im oblikujte kao omiljene likove ili igračke. Lijepo ih postavite na tanjuriću tako da im bude zabavno dok jedu. Također, važno je uskladiti i boje povrća da sve bude lijepo šareno na tanjuru. Roditelji nešto starije djece mogu uključiti svoje mališane u pripremu. Zajedno mogu pripremati različite smoothieje interesantnih boja i pritom im ispričati priču o “čarobnom napitku” ili eliksiru kojim se postaje hrabar i jak kao Superman, Batman ili možda za djevojčice lijepa kao Zlatokosa, Elza i Ana”, otkriva prim. Armano i dodaje da bi i pribor za jelo trebao biti prilagođen djetetovoj dobi pa oni maleni ne bi trebali baš jesti iz velikih jušnih žlica.
A kako bi svi roditeljski napori dali rezultate, važno je paziti na prehranu i birati što zdravije namirnice bogate važnim vitaminima i mineralima. Naime, vitamini su iznimno važni za rast i razvoj, no neki se u najmlađoj dobi posebno ističu.
“Svi vitamini su važni, ali neki su za ranu dječju dob, do 3 godine, nužni jer ih u organizmu nema dovoljno, a to je vitamin D. Ostale vitamine i minerale, dijete može dobiti kroz raznoliku i izbalansiranu prehranu. Tijekom zimskih mjeseci kada nema puno svježeg povrća, a kod djeteta se deficit manifestira s umorom, bljedilom, slabijom koncentracijom, čestim respiratornim simptomima, proljevima, čestim bolestima koji zahtijevaju antibiotsko liječenje, mogu se preporučiti multivitaminski preparati koji sadržavaju sve vitamine i minerale potrebne organizmu” napominje pedijatrica.
Pedijatrica prim. dr. sc. Giovana Armano izdvojila nam je neke preparate za jačanje imuniteta koji se preporučuju u dječjoj dobi:
Za ciljano jačanje imuniteta koriste se različiti pripravci dostupni bez recepta u ljekarnama. Jako je važno koji pripravak uzeti za svoje dijete, te se pri tome svakako dobro konzultirati s liječnikom ili ljekarnikom.
- Vitamin D je osim što djeluje na razvoj kostiju i mišića dobar za jačanje imuniteta djeteta te ga se preporučuje davati cijelu prvu godinu i drugu i treću zimu, a može i duže.
- Probiotici, osim što djeluju na probavni sustav, djeluju na sveukupni imunitet pa se također mogu davati u cilju jačanja imuniteta. Mikrobiota (mikroflora) crijeva sadrži velike količine „dobrih“ bakterija koje štite nas i djecu od najranije dobi od infekcija. Probiotici za bebe dolaze u kapima pa ih je lako dozirati, a često se prepisuju za mnoga stanja i za jačanje imuniteta.
- Med, propolis i matična mliječ su prirodni imunostimulatori, i vrlo su važni za imunitet, te se daju u doba kada su česte respiratorne infekcije, dakle sezona jesen-zima. Med i preparati iz meda ne preporučuju se djeci mlađoj od 2 godine.
- Kolostrum je preparat za jačanje imuniteta, također dostupan u apoteci. Kolostrum je prvo mlijeko (majčino), a preparat koji se preporučuje treba sadržavati biološki aktivne molekule kao što je imunoglobulin G (IgG) koji se dobiva od mlijeka krava, 24 sata nakon poroda u strogo kontroliranim uvjetima. Većina tih preparata registrirana je za djecu stariju od 2 godine.
- Echinacea je biljka koja se pokazala važna u jačanju imuniteta te se nalazi u nekim pripravcima dostupnim u ljekarnama. Važno je da za pripravke namijenjene djeci treba obratiti pažnju za koju dob su registrirani i da ne sadrže alkohol.
- Imunomodulatori (imunostimulatori) su glukani (beta-glukani), tj. visoko pročišćene prirodne bioaktivne tvari izolirane iz nekih gljiva. Proizvode se iz svježe uzgojenih gljiva bukovača, posebnim postupkom. Neki preparati su dobiveni iz bioaktivnih tvari šitake gljiva, a svi imaju svojstvo jačanja imuniteta.
- Homeopatski pripravci za jačanje imuniteta također mogu poslužiti. Homeopatija ima zadaću aktivirati imunološki sustav prirodnim putem.
Izvor: super1.telegram.hr