Iako je motorički razvoj individualan pa se neka djeca brže, a neka sporije razvijaju, postoji redoslijed razvoja, tj. razvoj motoričkih vještina sukladno dobi djeteta, o čemu govori neurorazvojna terapeutkinja Ljiljana Buršić
U prvoj godini života dojenče razvija motoričke vještine kojima prkosi gravitaciji: podiže glavicu, zauzima sjedeći položaj, uspravlja se. Dijete samo stječe motoričke sposobnosti, a roditelji ga u tome samo potiču osiguravajući mu poticajnu okolinu. Iako je motorički razvoj individualan pa se neka djeca brže, a neka sporije razvijaju, postoji redoslijed razvoja, tj. razvoj motoričkih vještina sukladno dobi djeteta.
Kako ispravno gledati na razvojna očekivanja pojasnila je fizioterapeutkinja Ljiljana Buršić.
Razvojna očekivanja
– s četiri mjeseca dijete samostalno drži glavu u srednjem položaju, glava ne pada u stranu
– s pet mjeseci igra se svojim rukama i hvata predmete simetrično; obje se ruke jednako upotrebljavaju
– između šestog i osmog mjeseca okreće se s trbuha na leđa te s leđa na trbuh
– s osam do devet mjeseci dijete se samostalno posjeda i sjedi s uspravnim leđima
Sjedenje
Dijete se nikako ne smije posjedati, odnosno stavljati ga sjediti prije vremena. Treba ga pustiti da ono samo sjedne kad za to bude spremno. Dijete će se samostalno okrenuti na bok, podići se preko ruke i sjesti. Roditelji znaju posjedati dijete već s pet ili šest mjeseci uz pomoć jastuka. To se nikako ne smije raditi jer dolazi do velikog opterećenja na zdjelicu. Ako dijete s devet mjeseci ne sjedi, trebalo bi potražiti pomoć.
Puzanje
Kad dijete samostalno nauči sjediti i okretati se treba mu dati prostora da može puzati. Ako imaju prilike, djeca će obično puzati. Puzanje počinje u razdoblju od devet do 11 mjeseci.
Hodanje
Nakon što djeca počinju puzati, počinju se i sama dizati na noge. No to ne znači da su spremna za hodanje. Treba ih pustiti još neko vrijeme na podu. Kad je dijete spremno ono se samo počinje dizati uz namještaj i bočno se kretati uz namještaj. Nakon toga djeca samostalno prohodaju, obično s godinu dana, ali ne treba biti zabrinut ako se to dogodi i s 15 mjeseci.
Bitno je da razvoj ide svojim redoslijedom te da se taj redoslijed poštuje. S djetetovim razvojem je sve u redu ako su kretnje koje izvodi pravilne te ako dolaze pravilnim redoslijedom. Pod pravilnim redoslijedom podrazumijeva se: kontrola glave, rotiranje, sjedenje, puzanje i hod. Ne može dijete sjediti, a da mu je glava nagnuta na jednu ili drugu stranu, naprijed ili nazad. Ne može hodati, a da nije uspjelo samo sjesti. Ne može hodati, a da se samo nije diglo uz kauč.
Kada potražiti pomoć
– ako dijete ima dva, tri mjeseca, a želi biti samo na jednom boku, tj. ne želi biti na drugom boku
– ako stalno plače
– ako ima poteškoća s hranjenjem, bljucka hranu, povraća, ima poteškoća sa spavanjem
– ako se izvija u luku
– ako dijete s četiri mjeseca ne drži glavu
– ako ima pet, šest mjeseci i stalno upotrebljava jednu ruku pa predmete hvata samo jednom rukom (što ne znači da je ljevak ili dešnjak) ili glavu drži nagnutu samo na jednu stranu
– ako se s osam mjeseci ne okreće
– ako s devet mjeseci ne sjedi samostalno
– ako između devet i 11 mjeseci samostalno ne zauzima četveronožni položaj
– ako se s 11 i 12 mjeseci samostalno ne podiže na noge uz namještaj
Izvor:mamatataja.hr