Kod nas se najveći broj žena porađa u zdravstvenim ustanovama-porodilištima. Po porodu majka mora imati svesrdnu pomoć od svog bračnog druga, svojih i muževljevih roditelja, druge rodbine, prijatelja. Ni jedna majka nije „savršena“ i ne smije tražiti da njeno dijete bude „savršeno“. Nema savršenih roditelja ni savršene djece, ali ima puno porodica koje žive skladno, harmonično, čija djeca rastu bez velikih stresova i velikih problema. Ne treba od djece kriti trenutke razdražljivosti i nezadovoljstva, ali im treba objasniti šta je dovelo do toga. Bebe to neće razumjeti, pa ni predškolska djeca, ali hoće osjetiti majčinu tugu ili srdžbu i to manifestovati svojim neraspoloženjem.
Mladoj majci dobro dođu savjeti starijih, prijatelja i njihovo iskustvo u odgoju, ishrani i njezi djeteta, ali ona to neće nikada doslovice moći primjeniti na svom djetetu. Majka treba dobro da poznaje sebe i svoje dijete i da bude svjesna svojih i dječijih fizičkih i psihičkih mogućnosti.
Porodom bebe završen je razvoj čeda u majčinoj utrobi. U maternici majke dijete je imalo programiran razvoj i pokrivene su mu sve biološke potrebe za rast i razvoj.
Porod je završen
Prvi plač djeteta je najljepša muzika za majku koja ubrzo zaboravlja porođajne bolove i teškoće trudnoće. Vaša ljubav, trudnoća i vaš porod krunisani su donošenjem na svijet djeteta. Od tada je ono pravno zaštićeno kao čovjek, daleko više nego dok je bilo zametak i plod. Vaše dijete treba da čeka adolescentnu dob i 18 godina života da dobije pravo na samostalno odlučivanje. Od tada se dijete, uz pomoć majke, oca i ostalih odraslih iz okoline, vlastitim sposobnostima i snagom mora boriti za opstanak u životu. Svaki dan dijete će donositi roditeljima radost, ali i obaveze, a nekada i nepredviđene poteškoće koje valja savladavati.
Što je dijete mlađe to je više izloženo raznim opasnostima. Mnogobrojne su opasnosti još u majčinoj utrobi. Porod može biti veoma težak, pa i smrtonosan, kako za bebu, tako i za majku.
Prvih 28 dana po rođenju djeteta naziva se novorođenačkim razdobljem. Prvi dani života djeteta van majčine utrobe puno je opasnosti i potreba za navikavanje u novoj sredini. Novorođenče, od prvog minuta svog rođenja, mora se naviknuti na nove uslove života: temperaturu, svjetlost, disanje, uzimanje hrane kao i izlučivanje otpadnih materija stolicom, mokraćom i znojem.
U prvim danima dijete je izloženo mnogim opasnostima: mikroorganizmima, neznanju roditelja kako dijete njegovati, kako i čime dijete hraniti. Priroda se odavnina pobrinula da to ima svoj slijed i svoje zakonitosti, koje u mnogome treba i danas poštovati. Najveća smrtnost djece je u prvom danu života, u prvoj sedmici, prvom mjesecu, prvoj godini života. U to vrijeme djeca umiru zbog urođenih mana, zbog bolesti djeteta nastalih još u danima vanmateričnog života, izazvanih mikroorganizmima. Češće umiru djeca koja ne doje od onih koja doje.
Zahvaljujući napretku medicinske nauke, edukaciji ljekara i ostalog medicinskog osoblja, tehničkoj opremljenosti porodilišta, neonatalnih odjeljenja za zdravu i bolesnu djecu, a naročito stepenu obrazovanja majke, smrtnost novorođenčadi je sve manja, a kvalitet preživljavanja bolesne djece sve je bolji. Poželjno je da svaka trudnica završi kurs o ishrani djeteta i majke. Dajte prednost da dijete doji. Ishrana majke treba da bude normalna svakodnevno kao što je jela prije i u vrijeme trudnoće. Odmah poslije izlaska iz porodilišta majka treba da ima pet obroka hrane koju jedu ukućani, a ne da ide na nekakve dijetalne režime.
Veoma je važno koliko je majka školovana
Danas preko 75% trudnica imaju srednju, višu i visoku školu i to je jedan od najvažnijih faktora zdravlja beba.
Kada majka zatrudni treba da izabere ginekologa koji će je voditi do poroda. Najbolje bi bilo da taj ginekolog i porodi majku. Prije poroda roditelji treba da obiđu bolnicu u kojoj će se obaviti porod. Treba se upoznati sa uslovima poroda, sa osobljem koje će voditi porod (babica, ljekar). Dobro je da buduća majka završi kurs o porodu. Danas je u svijetu uobičajeno da i otac prisustvuje porodu. U nekim visoko razvijenim zemljama veoma je čest porod u kućnim uslovima, ali ga vodi stručno lice, uglavnom akušer.
Veoma je važno izabrati porodilište koje pripada klubu „bolnice prijatelji djece“ u kojima nema odvajanja bebe od majke. Od poroda su stalno zajedno, u jednoj sobi i stalno su u bliskom fizičkom i psihičkom kontaktu – „koža na kožu, oči u oči“. Ta blizina rađa i normalnu emocionalnu bliskost.
Piše: Prof. dr sci. Lutvo Hodžić – pedijatar, profesor pedijatrije Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Autor knjige Zdravo dijete: Psihomotorni razvoj, ishrana, odgoj i njega.
“Čitajući ovu knjigu, vi, roditelji zdravorođene djece u normalnim uslovima, možete se upoznati sa razvojem, rastom, ishranom, njegom i odgojem zdravog djeteta.
Cilj ove knjige je podizanje zdravstvene kulture vas roditelja, da vi upotpunite svoje znanje, a nije da zamijeni tim zdravstvenih radnika, koji brinu o vašem zdravlju i zdravlju vašeg djeteta”.