Ružičasta za djevojčice, plava za dječake… Ovo je davno zastarjeli klišej koji gotovo nitko u modernim kućanstvima ne shvaća ozbiljno. Svako dijete je drugačije, a to bi se trebalo odraziti i na njegovoj dječjoj, kasnije studentskoj sobi. Osim toga, raspon boja je toliko raznolik da bi bilo šteta ograničiti se na samo dvije nijanse.
Photo by Collov Home Design on Unsplash
Pastelne boje za najmlađe
Iako se može činiti da novorođenčad ne percipira toliko boje, istina je upravo suprotno. Istraživači su već nekoliko puta dokazali njihove pozitivne i negativne reakcije na određene nijanse boja. Općenito vrijedi, da će mališanima odgovarati vesele pastelne boje u nježnijim nijansama koje dočaravaju ugodnu i umirujuću atmosferu.
Većoj djeci birajte boje prema njihovoj naravi
Kako vaše dijete raste, njegove karakterne osobine počinju se pokazivati. Neka djeca su vrlo aktivna i samouvjerena, druga su opet plaha i rezervirana. Odabirom prikladne boje možete, na primjer, podržati njihovu koncentraciju ili ih potaknuti na aktivnost. No, boje u sobu dodavajte s osjećajem, jer se u velikim količinama njihov utjecaj može toliko umnožiti da prestaje biti poželjan. I ovdje često bolje funkcioniraju manje intenzivne nijanse boja.
- Crvena – boja koja daje energiju i stimulira um. Međutim, u velikim količinama može uzrokovati nepažnju, hiperaktivnost ili nemir, pa s njom postupajte stvarno vrlo pažljivo.
- Žuta – podržava pamćenje i koncentraciju, pa zato paše radnome stolu. Istodobno, može izazvati radost ili potaknuti apetit. Ipak, nije baš najprikladnija za one najmanje, jer prema nekim istraživanjima može pogoršati san.
- Narančasta – donosi slične pozitivne učinke kao crvena i žuta, osim toga djeluje umirujuće i poboljšava komunikaciju. No, budite oprezni kod hiperaktivne djece, kojoj bi ona mogla biti preintenzivna.
- Plava – hladna nijansa boje koja smiruje tijelo i um. Ako je vaše dijete previše rastrojeno, loše spava ili se kod njega u nekim situacijama javlja agresivno ponašanje, plava će pridonijeti smirivanju.
- Zelena – toplija boja s umirujućim efektima. Zahvaljujući njoj, djeca se bolje koncentriraju i ne pate od tjeskobe.
- Ljubičasta – kombinacija crvene i plave, koja istovremeno donosi stabilnost i energiju. Također potiče kreativnost i budi empatiju, zbog čega nije baš prikladna za osjetljiviju djecu.
Ne zaboravite dodati neutralne nijanse
Boje nesumnjivo pripadaju dječjoj sobi. Ali pazite da djeci brzo ne dosade. Bolje je ne pokušavati obojiti cijelu sobu jednom bojom. Puno ljepše će biti da je samo jedan zid u boji, ili njegov dio, eventualno dodaci u boji. Nedostajati ne bi smjele ni neutralne nijanse, poput bijele, bež ili sive, koje ugodno uravnotežuju cjelokupni dojam. U neutralnim nijansama je dobro kupiti i komode, radne stolove ili dječji krevet. Takav će namještaj biti uistinu bezvremenski i ne morate se bojati da ćete ga, kada omiljena boja vašem djetetu dosadi, morati brzo promijeniti za novi.
Izvor: enterijer.ba