Opšta kronologija šta je najbolje da se napravi prije začeća i kada sa svim tim započeti kako bi pripremili svoje tijelo za trudnoću.
Smršavite, ako ste pretili. Istraživanja su pokazala da žene koje su pretila prije trudnoće imaju mnogo veću vjerojatnost da će roditi djecu s urođenim manama. Započnite sa zdravom ishranom i planom vježbanja sada.
Još jedan zdrav potez: izbjegavajte ribe sa velikom količinom žive (kao što su sabljarka, skuša, itd.) kako bi oslobodili svoj sistem potencijalnog toksina; nakupljanje žive u vašem tijelu može naškoditi nerođenom djetetu.
Kada: idealno, godinu prije začeća – ili čim počnete da razmišljate o trudnoći – gubljenje kilograma zahtijeva dosta vremena.
Prestanite pušiti – i neka vaš partner isto to napravi. Novo istraživanje pokazuje da djeca u maternici koja su izložena dimu (ili od mame ili od pasivnog puštenja tate) su vjerojatnija da će imati kolike kao bebe, biti hiperaktivni kao dvogodišnjaci i skloni poremećaju pažnje te agresivnog ponašanju kao djeca. I pušenje tokom trudnoće udvostručuje rizik od izvanmaternične trudnoće i rođenja bebe sa manjom težinom.
Kada: od 8 do 10 mjeseci prije začeća kako bi si dali dovoljno vremena da se riješite navike – ili što je prije moguće.
Odite na pregled prije trudnoće. Raspravite svoju medicinsku historiju kako bi bili sigurni da ste spremni za novu trudnoću. Uspostavite plan sa svojim ljekarom kako bi ikakva hronična zdravstvena stanja mogli staviti pod kontrolu (kao što su visoki krvni pritisak ili dijabetes).
– provjerite se za spolno prenosive bolesti (uključujući HPV ako je vaš ljekar to preporučio).
– provjerite imate li nutritivne nedostatke, funkciju štitnjače te imunitet na infekcije. Zakažite sve potrebne vakcinacije sada (neke vakcine zahtijevaju čekanje do šest mjeseci prije začeća kako bi se izbjegla mogućnost urođenih mana).
– pobrinite se da su lijekovi koje uzimate sigurni za vas i bebu u trudnoći.
Kada: 7 mjeseci prije začeća; to bi trebalo omogućiti dovoljno vremena za liječenje hroničnih stanja i potrebne vakcinacije.
Odite kod zubara. Karijes i infekcije desni mogu naškoditi fetusu, tako da je ključno da ste sigurni kako su vam zubi i desni zdrave.
Kada: 5 mjeseci prije začeća kako bi se omogućilo dovoljno vremena da se popravi šteta ako je potrebno.
Skinite se sa pilule. Vaše tijelo treba vremena da izbaci dodatne hormone iz sistema prije trudnoće. Dobra je ideja da se nastavi sa redovnom menstruacijom bez hormonske kontrole rađanja kako bi dobili osjećaj za ciklus prije nego što počnete pokušavati da zatrudnite. Dodatno, skidanje sa pilule prije začeća će pomoći da se endometrijska obloga zgusne, što može olakšati implementaciju embriona.
Kada: 3 mjeseca prije pokušaja da zatrudnite.
Počnite uzimati prenatalne vitamine sa folnom kiselinom (najmanje 400 mcg na dan). Dobijanje dovoljno folne kiseline smanjuje rizik od defekta neuralne cijevi. Osim toga, uzimanje multivitamina sadrži vitamin B6 koji prije i tokom prvih sedmica trudnoće može pomoći u smanjivanju jutarnje mučnine.
Još jedan bonus: cink u prenatalnim vitaminima može pomoći da se poboljša plodnost.
Kada: 2 mjeseca prije pokušaja da zatrudnite, ili čak ranije, tako da kad zatrudnice, već ćete dobijat nutrijente koje trebate.
Izbjegavajte alkohol. Preskočite tu čašu vina uz večeru – konzumiranje alkohola u trudnoći povećava rizik od urođenih mana.
Kada: čim počnete pokušavati.
Izvor: parenting.com