Ne pravite grešku prijevremenim postavljanjem djeteta u sjedeći položaj! Roditelji često pogrešno protumače komentar ortopeda na ultrazvučnom pregledu bebinih kukova u uzrastu od šest mjeseci: “Sve je u redu, beba može da sjedi” – kao da dijete treba da stave u sjedeći položaj. Kukovi su u redu, što je dobro, ali to nije jedini preduslov za sjedenje
Ako se pažljivo posmatra i analizira položaj na leđima koji zauzima beba stara četiri, pet mjeseci – vidi se dosta sličnosti sa sjedećim položajem. Ravnoteža je uspostavljena, glava je u sredini, beba hvata šakama, dodiruje sve i stavlja u usta. Stopalima istovremeno izvodi iste pokrete, kao i šakama ispred tijela. Drži podignute noge, gleda svoja stopala i dodiruje bedra. Ako se posmatra ovaj položaj zarotiran za devedeset stepeni – vidi se da beba, u stvari, sjedi.
6 mjesec: Još je rano
Podizanjem nogu ispred tijela, beba isteže slabinski dio kičme i tako intenzivno jača trbušne mišiće. Kičmeni stub u ovoj fazi još uvijek ne može da održi pravilan uspravan položaj. Kada biste stavili bebu da sjedi, pod uticajem težine gornjeg dela tijela i zemljine teže bi došlo do sabijanja slabinskog dijela kičmenog stuba – smanjenjem međupršljenskih prostora. Ove štetne posljedice se ni na koji način više ne mogu otkloniti, što bi u dječjem uzrastu dovelo do deformiteta kičmenog stuba, a u odraslom dobu do ozbiljnih zdravstvenih problema. Zato bebi treba dozvoliti da neometano, podizanjem nogu – jača sve one mišiće koji su potrebni za sjedenje, a da istovremeno ne opterećuje kičmeni stub.
Rizici preranog sjedenja
Pored rizika da dođe do promjena na kičmenom stubu, prevremeno stavljanje u pasivan sjedeći položaj može i kod neurološki zdravih beba da dovede do zaostajanja u fizičkom razvoju. U sjedećem položaju ne mogu da se treniraju leđni mišići (to beba radi na stomaku), trbušni (koji se uvježbavaju na leđima), niti bočni (koje beba jača kada je na boku).
Nepoznavanje normalnog motornog razvoja dovodi mnoge roditelje u zabludu. Zbog toga, problem koji dijete ima – u vidu povišenog tonusa: kada se, na primjer, u prvim mjesecima iz ležećeg položaja na leđima diže naprijed, tumače naprednim sazrevanjem. Oni dovode dijete u sjedeći položaj, što može da ima ozbiljne posljedice na motorni razvoj, koje kasnije ne mogu da se poprave. Ako beba u prvim mjesecima pokušava da se podigne naprijed, ili uz malu pomoć zauzima sjedeći položaj, obavezno se obratite dečjem fizijatru. Takođe, ako uglavnom drži opružene noge, rijetko ih savija i podiže – konsultujte se sa ljekarom.
Ukoliko imate bebu uzrasta šest mjeseci do godinu dana i već ste je stavili u pasivan sjedeći položaj, prestanite to da radite i dozvolite joj da se sama pripremi za sjedenje.
www.plavapoliklinika.ba