Mnogim mladim roditeljima se dogodi da su nesigurni kada drže svoju bebu u naručju. Neki se boje da će bebu povrijediti ili da će je slučajno ispustiti, dok drugi nisu sigurni drže li bebu ispravno i koji je zapravo pravilan način držanja bebe u naručju.
Bez obzira uspavljujete li bebu, mazite li se sa svojim nadražim drekavcem ili ste pošli u šetnju, postoji nekoliko glavnih odrednica kad je u pitanju držanje bebe, naročito novorođenčeta.
Evo nekih stvari na koje treba misliti kada uzmete bebu u naručje:
- Ako se osjećate nesigurno da sami podignete bebu, zamolite nekoga od ukućana da vam stavi bebu u naručje. Nakon samo nekoliko dana (ili čak sati) poželjet ćete i vi pokušati podići bebu sami. Nema nikakve sumnje da ćete uspjeti!
- Novorođenčad imaju veoma slabu kontrolu mišića, pa beba u prvih nekoliko mjeseci života nije u stanju držati vrat uspravno. Dakle, uvijek pridržavajte bebinu glavu i vrat, bez izuzetka i bez obzira u kojem je položaju držite.
- Ako želite uspavati bebu, pokušajte je držati blizu vašeg srca, kako bi čula otkucaje. Otkucaji srca djeluje umirujuće na bebu jer je podsjeća na vrijeme u majčinoj utrobi.
- Dok držite bebu, obratite pažnju na fontanelu, osjetljivi i mekani dio na vrhu bebine glave gdje kosti lubanje još nisu u potpunosti srasle.
- Uvijek držite bebu tako da su nos i usta slobodni (da ih ne prekrivaju dijelovi dekice, odjevnog predmeta ili tijela).
- Jednom rukom uvijek pridržavajte bebina leđa, a drugom glavu.
- Uvijek podižite, držite i spuštajte bebu nježno i polako. Izbjegavajte bilo kakve nagle, grube ili grčevite pokrete.
- Nikada ne tresite bebu. To može biti jako opasno i rezultirati “sindromom tresenog djeteta”, što može uzrokovati sljepoću, oštećenja mozga ili smrt.
- Nemojte kuhati ili podizati posude sa vrućom tekućinom dok držite bebu, pa čak i ako koristite nosiljke ili marame za nošenje bebe.
- Često mijenjajte položaje držanja bebe, kako bi ste otkrili koji položaj vašoj bebi najviše odgovara.
Izvor: roditeljstvo.com