Alergije ne napadaju samo odrasle ljude. Međunarodne studije potvrđuju: tačno 25-30% djece i mladeži boluje od neke vrste alergije. Skoro svaka treća današnja beba u Svijetu ima povećan rizik od alergije, odnosno tzv. „atopičnu“ konstituciju. Razvoj alergije moguć je već u najranijoj fazi djetetova života –u majčinom tijelu mogu se formirati antitijela kod beba, kao znak preosjetljivosti. Stoga ne oklijevajte, da u slučaju sumnje zatražite savjet pedijatra.
Alergija – šta je to zapravo ?
Alergija je „pretjerana“ reakcija imuno sistema na određene supstance iz okruženja, kao što su npr. polen ili kućna prašina ili pak određena hrana.”Pretjerana” zato što se imuno sistem bori protiv stranih materija (npr. polen ili kućna prašina), iako one ne predstavljaju opasnost po zdravlje, za razliku od bakterija i virusa. Ovakva odbrambena reakcija uzrokuje tipične tegobe, poput svrbeži i suzenja očiju, hunjavice, gubitka daha, glavobolje, crvenila kože, oteklina i sl. uključujući i bolni nadražaj svrbeži, sličan onom kod neurodermitisa.
Alergija na polen i alergija na kućnu prašinu
Najčešći oblici alergija su alergija na kućnu prašinu – i alergija na polen.U principu, svaka materija iz našeg okruženja može biti inicijator neke alergije – od jabuke do luka, od angora vune do paste za zube. Njemačko udruženje alergičara i astmatičara smatra da postoji 20.000 supstanci koje mogu izazvati alergijsku reakciju. Kod većine alergičara radi se o alergiji izazvanoj bjelančevinama biljnog ili životinjskog porijekla, npr. polen cvjetova, grinje i plijesan. Iznenađujuće i zastrašujuće: Prema aktuelnim saznanjima Njemačkih alergologa čak 50% alergičara u Njemačkoj nije svjesno vlastite alergije!