fbpx

BEZ FIZIČKE AKTIVNOSTI DJECA ĆE BITI NERVOZNA, OVO BI MOGLO RIJEŠITI PROBLEM

0

Po svojoj prirodi, djeca imaju potrebu da budu u pokretu, fizički aktivna i da energiju isprazne kroz fizički napor.

Iako su virus i izolacija trenutno poremetili naše živote, to ne znači da nemamo prostora i mogućnosti za bavljenje drugim stvarima. Ovo se odnosi i na djecu, kojoj naročito teško pada zatvoren prostor. Držaćemo se slogana: virus radi svoj posao, a mi ćemo raditi naš – ovako novonastalo stanje objašnjava master učitelj i O. L. I. psihološki savjetnik Mirko Miljković, i dodaje:

  • Ne zaboravite, od djece ne možete ništa da sakrijete. Ona takođe mogu da osjete strah, strepnju i brigu od nedovoljno jasnih informacija koje stižu sa svih strana. A čime možemo da im zaokupimo pažnju? Već jesmo. Nastavom posredstvom TV i interneta. Oni su djeca 21. vijeka i sve može da im bude interesantna motivacija. Ključna vještina bi se odnosila na takozvanu konstantnost objekta, odnosno istrajnost u učenju i nadogradnji sopstvenog znanja radi uspješnog završetka školske godine.

Mimo školskih obaveza, djeca po svojoj prirodi imaju potrebu da budu u pokretu, fizički aktivna i da energiju isprazne kroz fizički napor. To nije nikakav problem, kaže naš sagovornik:

  • Organizujte djeci trening unutar izolacije. Možete sa njima da se igrate “žmurke”, “dan-noć”… Organizujte im koš u stanu, vijaču. U suprotnom, bez fizičke aktivnosti, dijete će biti nervozno, a nagomilana energija neće mu dopustiti da se osjeća relaksirano.

Izvucite iz date situacije najbolje, poručuje Miljković roditeljima. Pružite vašem djetetu vještinu organizacije sopstvenog vremena. Papir i olovka su sve što vam je za to potrebno, pišu Novosti.rs.

Pomozite mu da napravi dnevni planer i objasnite ideju organizacije. Neka pišu planer svake večeri za sutrašnji dan, sa napomenom da treba i da ga ispoštuju.

PLANER

  • Planer ne može da sadrži samo igru i zabavu. U njega moraju da budu uvrštene i školske obaveze, TV predavanja, razgovor sa učiteljem posredstvom interneta, vježbanje i realizacija zadataka. Naravno, uključite i trening, kao i vrijeme potrebno za odmor uz crtane filmove, igranje igrica ili nešto drugo što mališani vole.
  • Mogu i da se umreže i da, sa drugarima iz odjeljenja, vode grupne razgovore. U cijeloj priči je važno da roditelji budu otvoreni, iskreni, da im pruže ljubav i razumijevanje, ali nikako da ne zaborave na disciplinu – kaže Mirko Miljković.

Komentari

Share.