Kao roditelj, vaše vas je dijete vjerovatno uhvatilo nespremne sa bar jednim pitanjem. Bilo da se radi o smrti ili seksu ili zašto deda čudno miriše, klinci imaju dara da nas natjeraju da razmislimo.
Onda ponekad upitaju direktnija pitanja koja imaju tačan odgovor – a mi ga jednostavno ne znamo. Nema sramote u tome, naravno, ali ponekad želimo ispasti pametni pred svojim malim sveznalicama. Možete proguglati odgovore, ali će izgledati mnogo bolje ako ih imate spremne “na vrhu jezika”.
Stoga, ovdje su brzi odgovori na devet uobičajenih pitanja koja djeca postavljaju. Možda ćete morati prilagoditi odgovore uzrastu, a ako imate pravu pametnicu, možda ćete morati da istražite i dalje od onoga što je ovdje. Ali učite, jer će biti test – vaših mališana.
1. Zašto je nebo plavo?
Sunčeva svjetlost se sastoji od svih duginih boja, čak i ako ih ne možete vidjeti na suncu. Svjetlost putuje u talasima; neki talasi, poput crvenih, dugi su i spori. Drugi talasi, poput plavih, kratki su i isprekidani. Kao što objašnjavaju u NASA-i, sve svjetlo putuje u ravnoj liniji osim ako nešto stane na put, i u tom slučaju svjetlo se ili reflektira (kao ogledalo), savija (kao prizma) ili se rasipa. Zadnje je ono što se dešava kada sunčeva svjetlost stigne do Zemljine atmosfere. Plava je razbacana više od drugih boja, jer putuje u manjim talasima, i to je razlog zašto mi vidimo nebo kao plavo.
2. Zašto moramo spavati?
Ah, da, bezvremensko pitanje pred spavanje. “Nisam umoran. Zašto moram da idem na spavanje uopšte?” Jer kada spavaš, drago dijete, tvoj mozak radi ozbiljan posao. Tokom dana, naš mozak prima nevjerovatnu količinu informacija, ali to se znanje ne sačuva uvijek automatski i trajno. Dok spavamo, mozak prenosi komade informacija iz kratkoročnog u dugoročno pamćenje u procesu koji se zove “konsolidacija”. To nam pomaže da zadržimo informacije i da budemo bolji u zadacima koji zahtijevaju pamćenje. Osim toga, naša tijela trebaju san da se odmore, oporave i rastu.
3. Od čega su stvorene zvijezde?
Zvijezde su sastavljene od veoma vrućeg gasa, uglavnom vodika i helijuma. Zvijezde sjaje spaljivanjem vodika u helijum u svojoj jezgri, prema kalifornijskom institutu za tehnologiju.
4. Gdje nestane voda kada ode niz odvod?
Ovo zavisi o tome da li ste povezani na gradsku kanalizaciju ili imate septičku jamu. Ako ste na kanalizacionom sistemu, svi odvodi u kući su spojeni na jednu cijev koja vodi na ulicu. Ta cijev sakuplja vodu iz svih kuća u okolini i teče dalje u većoj cijevi koja prikuplja vodu iz ostalih ulica. Taj proces se ponavlja sa većim količinama vode koja teče u veće cijevi dok ne stigne do postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, gdje se tretira, očisti i vrati u okoliš.
Ako imate septičku jamu, voda niz odvod vodi upravo tamo, gdje se većina materije taloži. Voda ide dalje u polje lužine, ili grupu cijevi zakopanih u zemlji koja ima rupe na dnu iz koje voda curi van u zemlju.
5. Zašto je Zemlja jedina planeta na kojoj ima života?
Pričekaj malo… još ne znamo da li je to istina. Naučnici pokušavaju da pronađu život drugdje u svemiru dugo vremena, ali zasad još nisu.
Što se tiče zašto Zemlje uopšte ima oblike života, ovaj odgovor su ponudili na univerzitetu Santa Barbare u Kaliforniji. Život kao što ga znamo može da preživi samo tamo gdje ima tečne vode. Život takođe zahtijeva sunce, umjerene temperature i određene hemijske elemente poput ugljika, kisika i dušika. Pored Zemlje, nijedna druga planeta nema temperature koje nisu previše visoke niti previše niske, nijedna druga planeta nema tečnu vodu (led, ali ne i vodu) i nijedna druga planeta nema pravu kombinaciju hemikalija.
6. Zašto ima mrlja na mjesecu?
Mrlje ili oznake na mjesecu su jedna od dviju stvari: krateri ili mora. Mjesec je pogađan hiljade puta svemirskim otpadom u svojih 4,5 milijarde godina postojanja, koji su ostavili kratere nakon sudara, kaže NASA. Djeca vjerojavatno misle na kratere kada pitaju o mrljama na mjesecu.
Ali mogu se odnositi i na tamnije mrlje na mjesecu, koje se nazivaju mora – velike vulkanske ravnice koje su sačinjene od bazalta, sličnog u sastavu kamenju koje se može naći na Havajima.
7. Od čega su napravljeni oblaci?
Oblak je skup sitnih kapi kristala vode ili leda. Kapi su toliko male da mogu plutati u zraku. Sav zrak sadrži vodu, ali većinu vremena je ne možete vidjeti jer su se kapi vode pretvorile u gas koji se zove vodena para. Kako vodena para ide više prema nebu, zrak postaje hladniji. Hladniji zrak uzrokuje da se voda priljepi na čestice poput prašine, leda ili morske soli. Kada se milijarde ovih čestica spoje, formiraju oblak.
8. Zašto se krava glasa muuuu?
Zašto kokoši kokodaču? Zašto lavovi riču? Zašto ljudi pričaju? Životinje svih vrsta koriste zvukove da komuniciraju i da se izraze. Jezici i zvukovi koje koristimo da to radimo svestrano variraju.
Krave muču da bi razgovorale sa drugim kravama, kao kada su uplašene ili kao upozorenje (čak i one imaju regionalne dijalekte). Telad muče da pozove svoju majku, a krava da privuče bika.
9. Odakle dolaze djeca?
Ovo je sve na vama. Sretno! 🙂
Izvor: www.mnn.com