Oponašanje ljudskog govora jedna je od najpoželjnijih i najpopularnijih osobina papagaja. Treba imati u vidu da sve vrste papiga nisu jednako sklone ovoj vještini te da odgojiti pticu brbljivicu nije jednostavno.
Najveće pričalice su afrički sivi papagaji te amazonski papagaj, zatim are i kakadui. Cijena ovoh ptica je prilično visoka pa se ljudi pozitivno iznenade kada im kažete da i male tigrice takođe mogu savladati nešto jednostavnije riječi. Nimfe, jednako kao ni tzv. love birds, neće naučiti pričati ali su nimfe odlični imitatori zvukova.
Pojedini papagaji počnu „govoriti“ sami od sebe, ukoliko im je kavez smješten u prostoriji gdje se odvija najveći dio porodičnog života, nerijetko se događa da se ukućani iznenade kad začuju neke od riječi koje najčešće izgovaraju.
Princip obuke zasniva se na ponavljanju. Veoma jednostavne metode poput one da držite papagaja na prstu i ponavljate njegovo ime dok vam se ne zamanta daju sasvim dobre rezultate. Možete i snimiti audio zapis riječi koju želite da ptica nauči i pustiti da je papagaj sluša dok ste vi recimo na poslu. Najveće šanse za uspijeh imate ukoliko se vaša ptica druži sa jednom koja već ima određeni vokabular, nova ptica će po principu imitranja vrlo brzo naučiti ponavljati već savladani riječnik.
Opšte je poznato da još neki kreteriji utiču na sposbnost učenja govora; mlade ptice i mužijaci su bolji kandidati. Društvene ptice koje provode puno vremena sa vlasnikom takođe. Plašljive nepripitomljene jedinke teško da će ikada postati pričljive.
Budite strpljivi i ne očekujte previše; počnite od jednostavnih riječi sa par slogova ali isto tako ne odustajte lako, 15 do 20 minuta dnevno sigurno će za relativno kratak vremenski period dati rezultate.
Na koncu ukoliko vidite da sa riječima ne ide baš najbolje, pokuštajte sa zvukovima, možda je vaš papagaj zapravo veoma muzikalan da da to niste ni znali.
Izvor: zoo-centar.com