Current time: 10-24-2014, 06:23 PM Hello There, Guest! (PrijavaRegistracija)

Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Djeciji grad
03-07-2010, 05:16 PM
Djeciji grad
Zna li neko kakav je ovaj vrtic na mojmilu, kakvi su uslovi?

[Image: signatureskj.th.jpg]
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
03-07-2010, 10:27 PM
RE: Djeciji grad
Neznam za mojmilo,al znam da je na Dobrinji 2 super obdaniste.Imaju vise ucionica i djeca su smjestena po uzrastu,uce cula,engleski,imaju ples.Mislim da se placa 150km,a dodatno ples.

[Image: CSZZp2.png]
03-09-2010, 03:57 PM (This post was last modified: 03-09-2010 03:59 PM by 246.)
Imamo vec cetverogodisnje iskustvo sa Djecijim Gradom na Mojmilu, tako da cu prenijeti nas dojam.

Kada smo upisivali djecu u obdaniste, preferirali smo ovo, jer je ovo takoreci centralno obdaniste, barem za podrucje Novog Grada. Ovdje je centralna kuhinja, za vrijeme praznika i ljetnog raspusta djeca iz drugih obdanista budu smjestena u ovom obdanistu, znaci ovo obdaniste je dezurno mjesto i uvijek je otvoreno.

Sto se tice prostora, vrlo je prostrano, mada i nije bas idealno da je preko 200 djece (danas mozda i puno vise) smjesteno u ca. 11-13 soba. Medjutim kada vidim npr. obdaniste Srecica na Dobrinji, koje je smjesteno u poslovnom prostoru, obdaniste Djeciji Grad i nije tako lose. Cula sam da ce i prostor iznad vrtica u kojem je smjestena osnovna skola, uskoro biti vracena obdanistu, pa pretpostavljam da ce i taj prostor biti iskoristen za smjestaj predskolske djece.

S uciteljicama nikad nismo imali problema, sve su vrlo fine i susretljive.

Na ulazu je ugradjen interfon, i vrata se od 9 h zakljucavaju tako da roditelji koji malo zakasne moraju pozvoniti.

Hrana kao i u svim vrticima JU Djeca Sarajeva nije bas raznovrsna, mada moja djeca pojedu sve sto im se ponudi. Roditelji ponekad donose voce i grickalice. Djeca rucaju u trpezariji, jaslice odvojeno od djece iz vrtica (sve u velikoj sali).

Sto se tice opreme, obdaniste nije lose opremljeno, dosta toga smo mi roditelji finansirali.

Slike svih obdanista Djeca Sarajeva mogu se naci na web stranici JU Djeca Sarajeva. (http://www.djecasarajeva.edu.ba/stranice/komplet.htm). Stranica je nazalost vrlo staticna.

Organizovani su casovi plesa, engleskog jezika i hor, kontroverzna vjeronauka je jos uvijek aktuelna.

Eto, toliko od mene, ako nekoga jos nesto interesuje, slobodno me pitajte.

Pozdrav
03-09-2010, 06:04 PM
Super, hvala na informacijama. Moja jedna prijateljica je jako zadovoljna ovim vrticem a druga nije nikako pa me bas zanimaju i druga iskustva. Ova sto nije zadovoljna kaze da su jako losi higijenski uslovi, pa ne znam...

03-09-2010, 09:49 PM
a da li roditelji mogu znati dan unaprijed sta ce djeca jesti?

a postavit cu to pitanje posebno. Bezveze je to sto su dozvoljeno grickalice voce mi je ok ali da roditelji nose gricklice mi je malo Undecided
03-09-2010, 11:23 PM
Mjesečni jelovnik (odvojeno za jaslice i vrtić) se nalazi obično na ulazu u vrtić, tj. u hodniku jaslica. Što se higijenskih uslova tiče, i ja bih najradije dala dijete u sterilan prostor (mada ni to nije zdravo), ali to je prosto nemoguće.
U jaslicama djeca imaju tute, koje se dezinficiraju i koje se koriste kako kojem djetetu stigne (znači nema svako dijete svoju tutu), a u vrtiću se djeca izredaju na šolji, odvojeno djevojčice od dječaka. Prostorije se redovno čiste i usisavaju, tako da i nemam neke velike primjedbe na higijenu. Ruke se dezinficiraju u nekoj tekućini prije jela. Nekad se desi da se u trpezariji djeci kriška hljeba stavi na sto, bez tanjira ili npr. nekad zateknem učiteljicu u jaslicama kako s djecom sjedi na podu i djeca jedu svoju krišku. Zbog toga sam se žalila učiteljici, ali ona je rekla da poslijepodne ona sama ne može izvesti djecu u trpezariju (inače su veći dio dana uvijek dvije učiteljice tu), jer ih je teško odvesti do tamo (što mi je nejasno, tih 15 m ne bi trebalo biti problematično), a u toj sobi nemaju stolove ni stolice tako da ne mogu sjediti za stolom.
Posteljine se u jaslicama peru u vrtiću, a u vrtićkim grupama roditelji peru posteljine i vraćaju ih nazad. Sve u svemu, mislim da uslovi nisu loši, a s obzirom da nemamo nekog izbora s javnim vrtićima, ne preostaje nam ništa drugo.
Jedno dijete, školarca, čuva mi žena, pa mi je pomalo žao, jer se više ne druži s djecom kao što je bio slučaj u vrtiću.
03-10-2010, 02:09 PM
Moj sin je išao tamo. Najveća primjedba je to što su velike grupe djece, nekih 30-tak pa i više djece, ali to bi trebalo zakonski regulisati. Onda, jedno vrijeme je bila praksa kod učiteljica da ujutro, dok zvanično ne počne radno vrijeme, djecu uvedu u prostoriju gdje one sjede, puše i piju kafu. Kasnije su ih prebacili u zasebu sobu sa dežurnom učiteljicom.
Ni mi nismo imali primjedbe na učiteljice, jedino što bi nas obavještavale o tome kad šta treba platiti a ne kad je recimo roditeljski sastanak, koji bi se obično i organizovao kako bi prikupili novac za neke potrebe, tipa krečenje ili nabavka materijala za rad s djecom.
Moj mali je nažalost od zdravog dječaka postao non-stop bolestan i na kraju je završio na operaciji krajnika,i to mi je bio najveći problem, tako da zbog toga nemam lijepo sjećanje na vrtić.

[Image: vFWmp1.png]
[Image: J7TFp1.png]
03-10-2010, 02:55 PM
I moja curica je osjetljiva jer ima prirodno uvecane krajnike tako da ne znam sta ce biti jos kad bude u vrtic isla. Ne znam jos cemo malo razmisliti, kad i gdje. Mozda je bolje u neki privatni vrtic gdje imaju manje djece?

03-10-2010, 04:46 PM
Ja imam takodje dugodgodisnje (7 godina) iskustvo u Dječijem gradu,od jaslica, do skole, pa drugo dijetei uskoro i trece nadam se. Potpisujem 2,4,6 za sve. Grickalice MoMo i meni jesu problem, ali sreca pa imamo dobre uciteljice koje insistiraju na vocu i vec su "preodgojile" i roditelje, tako da donosimo samo voce. Tete u vrticu ( aprosla sam ih dosta) su stvarno ok, strucne. Ali PREVISE djece je u grupama i to je stvarnost koja utice na kvalitet boravka u vrticu. Tete su stvarno preopterecene i ne mogu obavljati svoj posao onako kako znaju i kako bi trebale. Tesko je bilo kakvu aktivnost organizovati sa 30-toro djece.Opetbih uvijek izabrala J ispred privatnog vrtica, nekako mi ovdje izgleda sve profesionalnije (program rada, tete sa dugogodisnjim iskustvom i stazom). Npr. moja A je od vrticke grupe 3 god pa do polaska u skolu imala iste tete i iste prijatelje, to jako puno znaci, tete su je upoznale toliko da znaju sta zeli kad ih pogleda, prijateljstva iz vrtica ostala su joj u prelijepm sjecanju. Organizuju se priredbe na kojima ucestvuju sva djeca, idu na takmicenja u kulturnom stvaralastvu itd.... U privatnim vrticima (iskustvo mojih prijatelja) teta se mijenjala po nekoliko puta u toku 1 godine, malo je djece da bi se organizovale bilo kakve vece manifestacije, i sl. Tete su uglavnom u nemilosti poslodavaca i traze "boljji" posao...
ovo su mane privatnih vrtica, ali imai puno prednosti...I sto se tice bolesti tojednostavno zavisi od djeteta,manja grupa, manje djece ne znaci da ce manje biti bolesno, na zalost.
03-10-2010, 07:16 PM
nemam iskustvo vrtica ali potpisujem TMamau...nekako mi se cini da su bolesti jednako rasporstranjene u privatnom i javnom vrticu ..ili grijesim. Sve iam svoje mane i prednosti

ali ovo da tete odvedu djecu u sobu gdje se pusi Huh:@ajme pa je li se iko zalio?

p.s. dobro je da mi dijete ne ide ni u jedan vrtic misli da bi vrtici po Sa imali moju sliku na ulazu zabranjen ulaz Smile
Post Reply 

Forum Jump:

Contact Us | GuGu | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication