gugu forum
Tablica mnozenja - Printable Version

+- gugu forum (http://www.gugu.ba/forum)
+-- Forum: Djeca i roditelji (/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: Školarci (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Thread: Tablica mnozenja (/showthread.php?tid=1507)

1 2

Tablica mnozenja - Trostruka mama - 03-02-2011 10:32 AM

Moja A uci tablicu mnozenja i jadna, tako se sikira sto ne moze zapamtiti Heart
Skroz, sam zaboravila kako je to ustvari tesko nauciti...stalno se mora ponavljati, ispitivati, ako se ne ponavlja jedan dan zaboravis, a ako ponavljamo stalno dijete mi se iskira Undecided
Inace, je takav tip, streberica, ali nikako da joj objasnim da ovdje moze i fuliti, moras malo pogrijesiti da bi naucio (ustvari ne mozes odjednom znati tablicu mnozenja)..
Ona je navikla da nesto ne zna, pa sjedne, vjezba, nauci i zna. ovo nije bas tako ( a tek su ucili sa 2, 5 i 3). Ima dijete jadno da dodbije cicr od sikiracije dok zavrse sve Sad
Jesmo li i mi tako? Ja se sjecam da sam imala napisanu na kartonu i da sam je nosila sa sobom po kuci i stalno ucila. Sigurno sam se i ja sikirala Smile, ali eto nema posljedica, bar se nadam Smile

RE: Tablica mnozenja - Nane - 03-02-2011 10:36 AM

E dusa draga. Ono se sikira. Heart
Pravo da ti kazem i ja sam nosala onaj mali kartonic na kojem je pisalo sve od 1 do 10 i stalno sam to ponavljala. To je bas dio matematike koji se mora stalno ponavljati. Al ja mislim da je danasnji program po kojem se uci u skoli jako naporan i prebrz. Koliko se sjecam, mi smo tek u 2-om razredu ucili sabiranje i oduzimanje, jer smo u prvom ucli slova i brojeve, krivu i pravu. Danas moja Sabina prvi razred, vec uci sabiranje Huh Meni je to prebrzo. I nacin kako uce slova, nikakvog reda. Danas uce slovo A, sutra slovo L, pa slovo N, prekljucer su naucili slovo Š, danas ce uciti slovo C. Nikakvog redoslijeda. I sto je najkriticnije, nisu sva slova ni naucili a vec dobiju za zadacu da napisu recenicu. Bljak.

RE: Tablica mnozenja - jedinica_u_majke - 03-02-2011 10:49 AM

Ako ti mogu pomoci, najvaznije je da zna da je to "skraćeno sabiranje" pa moze ona i u glavi da "nabrzaka" sabere 3x2 (2+2+2)
Zaboravljanje je najveće u prvih 20 minuta, pa ako je učila, neka ponavlja u tom periodu najviše. Nakon 2h, opet ponoviti, naredna dva dana još ponavljeti i trebalo bi da to predje u "trajno" znanje.
Probaj je naučiti da koristi olakšice, odnosno, ako zna koliko je 4x6 (24), da je i 6x4 isto Smile , da ako zna 3x4 (12), lako joj je izračunati i "za jedan put više" (4x4, da na 12 doda još jednu četvorku)
Množenje sa 9, mani je najlakše od množenja sa 10, oduzmeš broj jedan put. 10x4=40, 9x4 (40-4)
I, neka to što su učili, dobro utvrdi, jer kako se širi obim gradiva, ako to prethodno nije savladala bit će joj teže.
(03-02-2011 10:36 AM)Nane Wrote:  E dusa draga. Ono se sikira. Heart
Pravo da ti kazem i ja sam nosala onaj mali kartonic na kojem je pisalo sve od 1 do 10 i stalno sam to ponavljala. To je bas dio matematike koji se mora stalno ponavljati. Al ja mislim da je danasnji program po kojem se uci u skoli jako naporan i prebrz. Koliko se sjecam, mi smo tek u 2-om razredu ucili sabiranje i oduzimanje, jer smo u prvom ucli slova i brojeve, krivu i pravu. Danas moja Sabina prvi razred, vec uci sabiranje Huh Meni je to prebrzo. I nacin kako uce slova, nikakvog reda. Danas uce slovo A, sutra slovo L, pa slovo N, prekljucer su naucili slovo Š, danas ce uciti slovo C. Nikakvog redoslijeda. I sto je najkriticnije, nisu sva slova ni naucili a vec dobiju za zadacu da napisu recenicu. Bljak.
I ja mislim da je program pretežak, u cijelom osnovnom obrazovanju, meni je žao dječice, muče se a tek su krenuli u život.
Mislim, treba da se uči, ali bih ja voljela da je više "praktičnog rada", posjeta objektima, učenja kroz direktno iskustvo, a ne štrebanje.

A, za slova, ako učiteljica radi po udzbeniku, ne sekiraj se, tako treba, jer se slova rade po težini, a ne po abecedi.

RE: Tablica mnozenja - medena - 03-02-2011 12:05 PM

Uh, i dan danas imam problema sa tablicom mnozenja, sabiranjem, oduzimanjem! Big Grin Najsmjesnije mi je kad ode na kafu nas vise, i na kraju kad se sabira racun uzmemo kuma i ja ko fol da saberemo, a obje iste, pa se toliko zapetljamo oko nekoliko kafa, jos ne daj Boze ako je ko narucio sok ili kiselu! Big Grin

RE: Tablica mnozenja - jedinica_u_majke - 03-02-2011 12:08 PM

Hahahahhahaaa
ahahhaah..Medena, Medena
Kartončić u ruke, i samo vježbaj kafe
obična-sa 2
nes-sa 2,5

RE: Tablica mnozenja - mama ema - 03-02-2011 12:15 PM

meni tablica mnozenja nije predstavljala nikakav problem, sjecam se ko juce kada smo je radili, nekako sam je lako usvojila. inace, lako baratam brojevima i vise sam matematicki tip, nego drustvenjak.
sjecate se drvene olovke sa tablicom mnozenja Smile?
ona se stvarno mora nastebati, ali su super olaksice koje je jedinica navela.
jedinice, potpisujem tvoj post o prakticnom radu i strebanju!
na sljedecem bazaru medena ide po kafe Big Grin

RE: Tablica mnozenja - Trostruka mama - 03-02-2011 12:51 PM

zadovoljna sam jako A uciteljicom. Uci ih sve moguce olaksice, dobre fore i sl Wink
problemje sto se ide malo prebrzo, pa se djeca zapetljaju.
Imaju one brzinske testove, uciteljica govori 5x2, a oni samo napisu rezultat i nemaju vremena za razmisljanje, nego odmah sljedeci zadatak. To je dobro da ih natjera da vjezbaju, ali to njih isprepada, ako jedno ne znas, ode u helać sve ostalo Wink jer se prepadnu.

RE: Tablica mnozenja - medena - 03-02-2011 01:03 PM

(03-02-2011 12:15 PM)mama ema Wrote:  na sljedecem bazaru medena ide po kafe Big Grin

pa da nam strada fond! Big Grin

RE: Tablica mnozenja - Ben 10 - 03-02-2011 01:59 PM

Moj savjet nemoj je opterecivati,polako onako usputno,znam da joj momentalno treba ,ali nemoj forsirati kada izrazi zelju da je ispitujes ispituj ili po kuci onako usput je pitaj...bez onoga sjedi da naucimo.Ja sam tako dosta sa A naucila dok smo setali ,on pita ja govorim ,poslije sam ja pitala on odgovarao.

RE: Tablica mnozenja - doublemum - 03-02-2011 04:10 PM

Kod mene je mm zadužen za sve računice, nadam se da će djeca to naslijediti od njega jer ja nikad nisam voljela matematiku
Ovaj jednicin post moram negdje prekopirati kad kod nas dođe vrijeme za tablicu množenja
Ono čega se sjećam je da su nam govorili da je moramo znati i kad nas neko probudi u sred noći