gugu forum
Ciste kod beba u toku trudnoce majke (ovarijalna cista, cista na mozgu) - Printable Version

+- gugu forum (http://www.gugu.ba/forum)
+-- Forum: Trudnoća (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Općenito o trudnoći (/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Thread: Ciste kod beba u toku trudnoce majke (ovarijalna cista, cista na mozgu) (/showthread.php?tid=1022)

Ciste kod beba u toku trudnoce majke (ovarijalna cista, cista na mozgu) - lanchi - 10-06-2010 04:10 PM

Cao!Ja sam nova na forumu,i zelim da podijelim svoju pricu sa svim majkama cije su bebe imale slican problem!Naime,u 8 mj.trudnoce ginekolog mi je na Uzv.pregledu ustanovio cistu kod fetusa,promjera 7 cm,sto je prilicno veliko za jos nerodjenu bebu..oduzela sam se,skamenila,sta sad?Odmah sam smjestena na odjel Patoloske trudnoce i tu su pocela ispitivanja..Moj ginekolog mi je odmah rekao da ne brinem,pol je zenski(tad sam prvi put i saznala pol bebe)pa tako on misli da je cista vjerovatno od jajnika,a da je djecak sumnjali bi da je od bubrega..Par najboljih dr.odmah je uradilo Uzv.i svi su tvrdili da je cista od jajnika,mada do sad se nisu sretali sa slucajem da beba ima cistu od jajnika, ne bar ovdje gdje mi zivimo! Njima je to bilo sve novo,sumnje raznorazne,meni strah i muka od svega,jedan veliki stres..Svi su tvrdili da ce cista vjerovatno puci prilikom rodjenja,i odjednom par dana pred porod opet moj ginekolog koji mi je vodio trudnocu ustanovljava da se cista zamutila ,nije vise bistra i opet dodatna panika..on planira da mi uradi carski rez jer je beba vec zrela za rodjenje,a u svemu tome meni se iznenada javlja i visak plodove vode,pa dodatna sumnja da beba ima neke probleme sa bubrezima,sa gutanjem i ko zna sta..u svoj toj panici meni puca vodenjak ,jer se javio visak plodove vode i radjam moju curicu carskim rezom 11.5.10 god..odmah su mi rekli da je s bebicom sve uredu,iako sam imala razne strahove(pisacu o tome posebno),ali da ce biti operisana zbog te ciste ,ne smije se cekati da sama pukne..operaciju je uradio najbolji hirurg 10 ti dan poslije rodjenja,i suprugu i meni je nakon operacije je rekao da je ispumpao iz ciste 20 ml.krvavog sadrzaja,sadrzaj je poslao na patologiju i za par dana ce biti gotov nalaz,a na osnovu svog iskustva nam je tvrdio da je cista benigna,sto nas je obradovalo u nasoj muci,ali ipak cekali smo zvanicni nalaz..kada je stigao nalaz FOLIKULARNA OVARIJALNA CISTA,tzv.cokoladna cista,objasnili su nam da je sve uredu,da nemamo razloga za brigu,jajnik je sacuvan i funkcija jajovoda,moja bebica se uspjesno oporavila od operacije ,sada je hvala bogu sve uredu,imamo 5 mj.,ona je jedna zdrava i vesela beba,bili smo na kontrolama ,a da je imala ovarijalnu cistu znace samo ako joj mi kazemo...Moja poruka mama koje se nadju u slicnom problemu OSTANITE SABRANE , SMIRENE KOLIKO MOZETE, POSTOJE SITUACIJE KOJE SU NAMA STRASNE I NEJASNE ALI SU RJESIVE!!! :)

RE: Ovarijalna cista kod bebe - Ilhanova mama - 10-06-2010 04:23 PM

Drago mi je da je na kraju sve proslo dobro Smile Svaka cast Lanchi na hrabrosti i snazi da sve to prodjes sabrana i smirena. I hvala ti sto si ovo podijelila s nama. Iskreno, prvi put cujem za ovarijalnu cistu.

RE: Ovarijalna cista kod bebe - bibkare - 10-06-2010 04:24 PM

ovo je stvarno poucno, ja sam imala jednu situaciju u prosloj trudnoci i to mi je dr. divanovic konstatovao dvije pleksus ciste na mozgu bebe u 4.mjesecu trudnoce i zivu me isprepadao i rekao da to ukazuje na eventualni kromozomski poremecaj..bila sam sokirana i trazila sam jos dodatna misljenja, nisam otisla na amniosintezu itd. a ciste su se povukle vremenom. ono sto su meni tada dokotri rekli je da se mozak bebe formira do 8. mjeseca (ako se odbro sjecam) i da bilo kakve ranije konstatacije nista ne moraju da znace. inace ova tvoja cokoladna cista je meni poznata samo kod zena, nisam znala da to moze biti i kod beba. drago mi je da se sve dobro zavrsilo i uvijek je dobro ostati pribran (koliko je to moguce)

RE: Ovarijalna cista kod bebe - akica - 10-06-2010 04:29 PM

zao mi je sto ste prolazili kroz svu tu neizvjesnost i strahove. ni ja nisam nikad cula da bebe mogu imati ovu cistu.najvaznije je da se bebica oporavila i da nema posljedica. hvala sto si pricu podijelila sa nama

RE: Ovarijalna cista kod bebe - lanchi - 10-06-2010 04:44 PM

(10-06-2010 04:24 PM)bibkare Wrote:  ovo je stvarno poucno, ja sam imala jednu situaciju u prosloj trudnoci i to mi je dr. divanovic konstatovao dvije pleksus ciste na mozgu bebe u 4.mjesecu trudnoce i zivu me isprepadao i rekao da to ukazuje na eventualni kromozomski poremecaj..bila sam sokirana i trazila sam jos dodatna misljenja, nisam otisla na amniosintezu itd. a ciste su se povukle vremenom. ono sto su meni tada dokotri rekli je da se mozak bebe formira do 8. mjeseca (ako se odbro sjecam) i da bilo kakve ranije konstatacije nista ne moraju da znace. inace ova tvoja cokoladna cista je meni poznata samo kod zena, nisam znala da to moze biti i kod beba. drago mi je da se sve dobro zavrsilo i uvijek je dobro ostati pribran (koliko je to moguce)

Pa da i ja sam bez obzira sto sam med.sestra, cula za cokoladnu cistu kod zena,ali do naseg slucaja nisam znala za cistu kod beba,pa zato sam ovo zeljela da podjelim..imali smo iskusan tim doktora pored sebe i sve je ok.imala sam rizicnu trudnocu i od samog pocetka raznorazne orobleme,ali bogu hvala dobro se zavrsilo....Drago mi je da je i tvoja bebica dobro!!!Wink
(10-06-2010 04:29 PM)akica Wrote:  zao mi je sto ste prolazili kroz svu tu neizvjesnost i strahove. ni ja nisam nikad cula da bebe mogu imati ovu cistu.najvaznije je da se bebica oporavila i da nema posljedica. hvala sto si pricu podijelila sa nama

Nista,samo sam zeljela da dam svim buducim mamama koje imaju rizicnu trudnocu,kroz svoje primjere,bar malo olaksam njihove probleme,eto kod nas se sve dobro zavsiloSmile))

RE: Ovarijalna cista kod bebe - Aquarius - 10-06-2010 08:17 PM

Hvala sto si podjelila ovo sa nama!
Svaka cast na sabranosti!
Puno vibrica za malu hrabru curicu. Ona je ocito jedan veliki borac!