gugu forum
Mršamo zajedno :) - Printable Version

+- gugu forum (http://www.gugu.ba/forum)
+-- Forum: Zdravlje (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Forum: Zdravlje odraslih (/forumdisplay.php?fid=34)
+--- Thread: Mršamo zajedno :) (/showthread.php?tid=1009)

Mršamo zajedno :) - Ilhanova mama - 09-29-2010 02:57 PM

Evo nama i nase teme Smile

Za pocetak bi bilo dobro da izracunate svoj BMR odnosno TDEE

http://www.dijeta.net/BMR-TDEE.htm

A evo i clanka o ZDRAVOM MRSANJU 0,5-1kg sedmicno odnosno 2-4kg mjesecno:

http://body.ba/fitness/mrsanje/najbolji-vodic-za-mrsanje/75
I u attachmentu opet prijedlog jelovnika za one koji bi trebalo da unose 1500 kcal dnevno.

Znaci tema je za sve one koji su na misiji da izgube koji kg, kako bi bodrili jedni druge, razmjenjivali savjete i iskustva...

Ja sam dobila 15kg nakon poroda, skinula 6kg. Slijedeci cilj mi je do kraja godine skinuti jos bar 6kg.

RE: Mrsamo zajedno :) - Aquarius - 09-29-2010 03:22 PM

Moram ovo sve iscitati. Samo da se prijavim...ne znam koliko sam se tacno ugojila u trudnoci- -mjesec dana nakon poroda sam imala 20 kg viska. Sada imam 5 kg viska. Zbog dojenja nikad nisam smjela i dalje ne smijem da drzim neke rigorozne dijete, puno sam se kretala, manje jela slatko i trudila se da ne jedem kasno. Svjesna sam toga da ce ovih 5 kg biti najteze skinuti, ali eto imam zelju Smile.
Pa eto javim se Smile

RE: Mrsamo zajedno :) - medena - 09-30-2010 11:16 AM

I ja se prijavljujem ovdje! Upravo sam izracunala potreban dnevni unos kalorija, 1598.
Inace, u trudnoci sam se udebljala 20 kg, 15 kg je otislo bez problema, ali ovih 5 do predtrudnicke tezine nikako da skinem. Trenutno imam 80 kg, a cilj mi je izgubiti barem 10 kg. Juce sam radila sistematski, blago mi je povecan holesterol i jetra mi je masna tako da su mi preporucili dijetu. Uradila sam i krvnu sliku kojom idem kod nutricioniste, a pocecu i sa ovim sistemom prehrane od IM.
Sro bi rekla ewok: podrska, podrska!

RE: Mrsamo zajedno :) - Aki sa - 09-30-2010 11:40 AM

Ja dnevno smijem unijeti 1750 kal, evo od jutros pijem Sensiu a kupila sam i Bioaktiv za uzinu, pa rucak tek posljepodne i priznajem sramno vec sam gladna ali uspjet cemo

RE: Mrsamo zajedno :) - Aquarius - 09-30-2010 12:13 PM

Je li vam ovo ovaj BMR ili ovaj TDEE?
Meni je ovaj BMR 1446 ali koliko sam ja razumjela on nije nikakvo mjerilo, vec ovaj TDEE.

RE: Mrsamo zajedno :) - ewokland - 09-30-2010 12:22 PM

ja ne smijem ni zaviriti ovdje Big Grin

ja cu sacekati da se fitmama porodi, pa lagano sa njom dizati kondiciju.

Big Grin

RE: Mrsamo zajedno :) - medena - 09-30-2010 12:36 PM

TDEE mi je 2197. A koliko sam ja skontala, od TDEE oduzmes cca 500 kalorija i dobijes preporuceni dnevni unos.

RE: Mrsamo zajedno :) - Ilhanova mama - 09-30-2010 03:14 PM

Bravo medena. To je to. Od TDEE oduzmes 500 i to je dnevni unos kalorija kako bi mrsala 0,5 kg sedmicno.

Ja sam sebi uvela neku praksu da ujutru prije posla pojedem musli i mlijeko (to je cca 200kcal) i to se racuna kao dorucak. Onda na poslu pojedem oko 10 nesto- neku vocku, ili nesto (50-100kcal). U 12h mi je kao taj rucak- tad pojedem nesto konkretno ali do 300 kcal. Opet oko 2-3 neki snack 50-100 kcal, kuci oko 6-7h Rucak odnosno vecera (to je onaj pravi obrok) i tu spucam nekih 700kcal Smile i eventualno poslije toga jos neki snack(a i ne mora) od 50-100 kcal ali ne poslije 8h. I eto ga 1500 kcal Smile

Cini se da konstantno nesto zvacem Smile a dobro je ovako kad se podijeli na vise obroka. Najgori su mi slatkisi, i kasno jedenje Sad ali eto barem znam na cemu moram poraditi Smile

RE: Mrsamo zajedno :) - medena - 09-30-2010 05:19 PM

ja ne znam kako cu bez slatkisa, to mi je slabost definitivno. A malo se bojim i ovog mjerenja, to mi je slaba tacka. Poznavajuci sebe daj Boze da ja to izdrzim, ali probacu polako, pa koliko god zauhar je. Dijamant mi rece da je za masnu jetru dobar i svjezi zeleni persun, pa cu i to uvesti. uh, uh, uh, vec mi je muka!

RE: Mrsamo zajedno :) - fitmama - 09-30-2010 10:59 PM

Jel mogu malo ja da pametujem...jel mogu ...jel mogu ;-)
Prvo, da vas sve pohvalim...Samo gurajte...Bolje da probate išta nego da sedite skrštenih ruku i kukate.
Nisam imala vremena da prostudiram tu dijetu i te preporuke...ali da je poprilično rigorozna jeste! Ali da bi se višak skinuo mora se krenuti sa nečim rigoroznim.
Ja sam sa svojim klijentima vrlo često koristila sličnu cifru (oko 1600KCal...u zavisnosti opet od godina,posla kojim se bave i sl)...Najbitnije je da ne gledate samo brojke...jer nije isto što i 50 kalorija iz voćnog jogurta napakovanog šećerom, mlečnim mastima (pogotovu ko ima problema sa holesterolom) i 50 kalorija iz nekog variva ili samo običan jogurt sa integralnom kiflom.
Što se tiče tih musli...OPREZ! Pogotovu ovi što na njima piše fitness i sl. Neću sad navoditi brend-ove ali evo vam siguran vodič za zdrav "zajutrak" bez dodatnih šećera i bez termički obrađene i upakovane žitarice (a da je sačuvala sve hranjive vrednosti)...Ovsene ili zobene paFuljice što bi rekla moja pokojna baba...u onim providnim kesicama pakovane po 200-300 grama,potopiš u vodu ili mleko...pustiš da provri i malo mešaš dok ne omekša...u to može po potrebi da se doda jedna kašikica badema isitnjenih na listiće,zatim malo suhih šljiva i možete pojesti punu činiju...Em je niskokalorično,em je hranjljivo (bogato i vitaminima ali i mineralima), zasito a nije puno kalorično...i što je najvažnije može se brzo spremiti i eventualno poneti u činijici na posao...
Ako zaista želite skinuti kg, onda recite zbogom (na jedan duži period) SLATKIŠIMA;ALKOHOLU;SOKOVIMA iz tetrapaka i sl, pogotovu gaziranim napitcima ali i ograničite voće.
I još jednom SRETNO!
Ja ću vam se pridružiti posle poroda...
Ja dok dojim ne opterećujem se mnogo onih 5 kg ako ostane...skoncentrišem se uglavnom na dosta povrtne ishrane jer u povrću (ako se ne prepeče i raskuha) ima dosta vode a od toga meni mleko ide....
Ja još 4 nedelje mogu da pratim skalu na gore a onda ima da je polako guram na dole ;-)
(09-29-2010 02:57 PM)Ilhanova mama Wrote:  Evo nama i nase teme Smile

Za pocetak bi bilo dobro da izracunate svoj BMR odnosno TDEE

http://www.dijeta.net/BMR-TDEE.htm

A evo i clanka o ZDRAVOM MRSANJU 0,5-1kg sedmicno odnosno 2-4kg mjesecno:

http://body.ba/fitness/mrsanje/najbolji-vodic-za-mrsanje/75
I u attachmentu opet prijedlog jelovnika za one koji bi trebalo da unose 1500 kcal dnevno.

Znaci tema je za sve one koji su na misiji da izgube koji kg, kako bi bodrili jedni druge, razmjenjivali savjete i iskustva...

Ja sam dobila 15kg nakon poroda, skinula 6kg. Slijedeci cilj mi je do kraja godine skinuti jos bar 6kg.

Evo sad sam malo pogledala i sajtove...Sve je to tako kao što piše...znači ako ne smršate nema koga da krivite nego sebe ;-)
Šalu na str. u teoriji sve to piše skoro pa jednostavno i svak ko je pismen može to razmeti a opet u praksi imamo mnogo ljudi (što opravdano a što neopravdano) nezadovoljni svojim izgledom (mislim na telesnu težinu)... Nije LAKO i naježim se kad vidim one bedževe po gradu "smršati je lako"....
nije lako ali je moguće...treba jaka volja,dosta pravih informacija, malo motivacije i realni ciljevi (dugoročni i ostvarljivi koji vas neće još više baciti u bedak)...